Gdy w najprostszy sposób chcesz zasięgnąć skróconej wersji historii marynarki - nie zapędzając się za bardzo w przeszłość - obejrzyj koniecznie wszystkie część brytyjskiego amanta, lub jak wolą mężczyźni - agenta Jamesa Bonda.

Kultowa postać stworzona przez pisarza Iana Fleminga - agenta Jej królewskiej Mości posiada nienaganny i elegancki styl, którym warto się zainspirować. W filmie możemy zobaczyć nieprzeciętne stylizacje zarówno w wersji casual jak i wieczorowej - najczęściej w postaci klasycznych smokingów.

Jeżeli właśnie zastanawiasz się nad wyborem marynarki, przed zakupem warto zasięgnąć pewnych, istotnych informacji.
Pomijając podstawy, czyli prawidłowe dopasowanie marynarki w ramionach i klatce, odpowiednią długość rękawa, czy rodzaj tkaniny, bardzo istotne znaczenie mają rodzaje klap.
Klapy nie tylko wpływają na kształt i formę marynarki, ale także na to w jaki sposób leży na ciele. Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje klap: otwarte, zamknięte/szpiczaste i szalowe.

Klapy otwarte - Notch.

Najbardziej popularne i uniwersalne są klapy otwarte. Rozpoznamy je po trójkątnym wycięciu i uszyciu z kołnierzem pod odpowiednim kątem, zwykle mieszczącym się w granicach 75 -90 stopni.

W tych rodzajach marynarek standardem jest zapięcie jednorzędowe, niemniej jednak w zależności od trendów i stylu szerokość klap oraz samego wycięcia ulega zmianie i ma także wpływ na odpowiedni dobór do sylwetki. Dlatego też węższe klapy powinny być noszone przez szczupłych mężczyzn, a nieco szersze przez bardziej zabudowanych.

Będąc właścicielem marynarki z otwartymi klapami mamy dużo możliwości, aby wkomponować ją w różnego typu stylizacje zarówno na dzień, jak i wieczór.

Klapy zamknięte - Peak.

Klapy zamknięte pojawiły się już za panowania Ludwika XIV w XIV wieku, przy surdutach i miały za zadanie utrzymywać ciepło przy szyi w razie niepogody.
Związku z tym, iż klapy szpiczaste są stosowane również we frakach, dzisiejsze marynarki z owymi klapami mają charakter bardziej formalny, dlatego też tworząc na jej bazie stylizacje należy wziąć pod uwagę czas, miejsce oraz charakter spotkania.

Dużą zaletą tego rodzaju marynarek jest przede wszystkim fakt, iż występują one zarówno z jednorzędowym zapięciem, jak i dwurzędowym, dlatego też jeżeli przepadacie bardziej za formalnym stylem warto zaopatrzyć się zarówno w jedną jak i w drugą wersje.


Wiedząc, że szerokość klap powinna być dobrana na takiej samej zasadzie, jak w klapach otwarty - to nie ulega zmianie. Natomiast należy zwrócić uwagę na położenie szczytów klap, dlatego, gdyż umiejscowione mniej więcej na wysokości obojczyka, dodadzą optycznie wzrostu i tym samym wydłużą sylwetkę.

Dodatkowo przy dwurzędowym zapięciu klapy zamknięte tworzą na sylwetce kształt rombu, co optycznie powiększy męskie ramiona, a w przypadku braku talii - odejmie parę wizualnych centymetrów.

Klapy szalowe - Shawl.

Klapy szalowe, najmniej spotykane i wybierane przez panów, lecz najbardziej eleganckie.

Można je poznać po zaokrąglonym na całej długości kołnierzu, zwykle wykonanym z innego materiału i koloru niż sama marynarka, choć pojawiają się także wykończone aksamitną lub satynową lamówką. Takie zastosowanie pojawia się we frakach i smokingach, co jest też jednoznaczne, iż taki strój wymaga formalnych uroczystości.

Tak bywa w większości produkowanych modeli, na szczęście projektanci dążą do tego, aby przenieść pewne modowe oraz wieczorne niuanse, do nieco bardziej uniwersalnej dziennej wersji.

W przypadku doboru wersji szalowej do sylwetki, należy jedynie odpowiednio dobrać rozmiar, choć panowie o nieco większych kształtach powinni zwrócić większą uwagę i ostrożnie dobierać ten typ kołnierza lub zdecydować się na bezpieczną i równie elegancką wersje z zamkniętymi klapami.

Aktualnie projektanci zapewniają nam propozycje we wszystkich możliwych odsłonach, moda obecnie bardziej dostosowuję się do konsumenta, co umożliwia dobranie marynarki do różnych typów sylwetki oraz urody dzisiejszego amanta.

Kupno marynarki może okazać się trudnym przedsięwzięciem, zwłaszcza dla laika w tej dziedzinie, jednak, gdy pozna się podstawowe zasady związane z doborem - tej niezbędnej rzeczy dla każdego mężczyzny - problem może pojawić się tylko w momencie wyboru koloru.

W tej kwestii należy zasięgnąć wiedzy ze swojej szafy, czyli wybrać taki kolor, który współgra z największa liczbą koszul, swetrów i spodni, ponieważ właśnie do tych rzeczy najczęściej będziemy kompletować stylizacje. W związku z tym najbezpieczniej będzie kupić marynarkę w odcieniach czerni, granatu i szarości.

Jednak zachęcam do skorzystania z możliwości jakie dają nam aktualne trendy i pozwolić sobie na małe szaleństwo, nie tylko z kolorami, ale także z wzorami, które ujawnią charakter Twojej osobowości i pozwolą wyróżnić się na tle szarej masy, stając się przy tym niczym perfekcyjny agent James Bond.

Karolina Sekuterska

Karolina Sekuterska

Poszukiwacz nieodkrytych skarbów na przeludnionej wyspie mody.

One thought on “Być jak James Bond.”

  1. Grzegorz Widła Grzegorz Widła pisze:

    Wreszcie ktoś napisał o męskiej modzie!