Dla wszystkich, którzy kojarzą lato z przynajmniej dwumiesięcznym okresem wakacyjnym, sierpień to czas kompletowania tak zwanej szkolnej wyprawki i nie chodzi tu tylko o książki, piórniki czy plecaki, ale o cały anturaż z tym związany, czyli między innymi też o stosowną odzież.

Moda w szkołach to temat kontrowersyjny, między innymi dlatego, że dla niektórych osób, takie zjawisko nie powinno mieć miejsca w szkole. Z reguły ma być schludnie, czysto i wygodnie, a niekoniecznie modnie. W końcu do szkoły chodzimy po to by przyswoić niezwykle istotną dla nas i naszej kariery - wiedzę, a nie po to, aby prezentować najnowsze trendy, niczym modelki i modele z wybiegów. Na szczęście to tylko reguły i zbiegiem czasu tak samo, jak i moda, tak też społeczeństwo i zasady ulegają zmianie.

Aktualny lookbook na sezon jesień/zima 2014 marki Sinsay, pokazuje swobodne i charakterystyczne dla angielskiego college'u stylizacje idealnie wpisujące się w aktualne i szkolne trendy. Połączenie kraty, jeansu i trampek - obecnie występujących we wszystkich możliwych rodzajach, wydaje się być idealnym rozwiązaniem do stworzenia szkolnej stylizacji na luzie.

Odwołując się do historii warto wspomnieć o obowiązujących kiedyś mundurkach szkolnych - czyli o strojach, które służą ujednoliceniu uczniów danej szkoły, stanowiące swoistą przynależność do grupy oraz informacje o danej placówce, często też zawierające emblematy lub herby.
Obecnie w niektórych krajach takich, jak na przykład Japonia, czy Malezja mundurki są stałym elementem życia szkolnego, dzięki czemu, niektóre szkoły są wysoce rozpoznawalne. Aczkolwiek wiele krajów po wcześniejszych obowiązkach zrezygnowała z tej konieczności, dając szkołą możliwość wyboru i ustalenia własnego regulaminu dotyczącego szkolnego stroju, co też przyczyniło się do tego, że mundurki obowiązujące w danej szkole świadczą nie tylko o dbaniu o tradycję szkolnego stroju, ale także swego rodzaju wyróżnienie, niejednokrotnie kojarzącą się z zasobnością portfela.

W Polsce historia szkolnego mundurka sięga początku XX wieku. W owym czasie dziewczynki nosiły granatowe bluzki z białym kołnierzykiem, plisowaną spódnice do połowy łydki oraz kapelusze. Natomiast chłopcy stroje, które krojem przypominały wojskowe mundury, w połączeniu ze sztywnym krochmalonym kołnierzykiem.

Fasony, kroje i kolory z czasem ulegały pewnej modyfikacji. Przykładowo w okresie międzywojennym wygląd mundurka regulowały przepisy danej szkoły, dając możliwość wyróżnienia się placówce.
Natomiast po II wojnie najbardziej popularnym modelem mundurka szkolnego dla dziewcząt był granatowy fartuszek przed kolano z białym kołnierzykiem, dodatkowo strój uzupełniany był o granatowe płaszcze i berety. Tymczasem chłopcy nosili ciemnoniebieskie garnitury.
Co dziś może budzić wielkie zdziwienie, w tym czasie noszenie mundurka szkolnego było obowiązkiem przez cały czas trwania roku szkolnego, także po szkole. Zwolnienie z tego obowiązku miało miejsce tylko w wakacje.

Najmniej przyjemny i przez niektórych dobrze pamiętany okres noszenia mundurków w Polsce przypada na czas późnego PRL-u, kiedy to tak zwane fartuszki szyte były z czarnego materiału, a'la podszewka, lub z innych włókien syntetycznych, w kolorze granatowym lub bordo, z dołączonym do tego białym kołnierzykiem zapinanym na guziczki. Nie przysparzało to powodu do dumy, ani szkole, ani uczniom. Natomiast miało wymowne znaczenie związane z ideą PRL'u. Wszystko było jednakowe, a pojęcie rywalizacji w kwestii estetycznej nie istniało.
Niemniej jednak z powodu kryzysu i trudności z nabyciem szkolnych fartuszków, które niejednokrotnie zniszczone przechodziły z rąk do rąk, na początku lat 80. XX wieku w wielu szkołach anulowano obowiązek jednolitego ubioru. Mimo tego w niektórych podstawówkach mundurki funkcjonowały do końca lat 80.

Aktualnie ostatni z epizodów dotyczący mundurków szkolnych w Polsce miał miejsce w 2007 roku, podczas, gdy ówczesny rząd zdecydował o wprowadzeniu jednolitego stroju w szkołach podstawowych i gimnazjach. Niestety wygląd mundurka był ustalany lokalnie, co doprowadziło do dużej różnorodności i niejednokrotnie mijało się to z wyglądem prawdziwego szkolnego stroju, o jakim mówi historia. Między innymi ze względu na koszty, jak i ogólne oburzenie panujące wśród uczniów, czy też rodziców, w większości szkół strojem obowiązkowym, była zwykła koszulka lub kamizelka, która jedynie spełniała wymogi istniejącej wówczas ustawy.
Z uwagi na zaistniałą sytuację mniej więcej po roku czasu rząd zniósł obowiązkowe mundurki i pozostawił możliwość decyzji z tej sprawie szkolnej społeczności.

Skutkiem tego uczniowie mogą decydować, o tym jaki strój założą do szkoły - wszystko oczywiście w ramach obowiązującego regulaminu.
Ponieważ trzeba pamiętać, choć w szkole obowiązek mundurków nie istnieje, to placówki posiadają w regulaminie wytyczne, które wyraźnie mówią na jaką stylizację może pozwolić sobie uczeń.
Z reguły oczywiście jest tak, że wraz z przejściem do wyższej wiekowo szkoły te ograniczenia ulegają zmianie lub zmniejszają się.

Jednak pomimo tego, iż w czasach szkolnej młodości, niejednokrotnie zdarza nam się eksperymentować ze swoim stylem, utożsamiać się z jakąś subkulturą lub po prostu dążyć do tego, by wyglądać starzej niż rodzice, warto skupić się na tym, aby ubranie pomogło nam przetrwać wszystkie te ciężkie wykłady w naszym życiu i spełniało choć jedną z podstawowych funkcji, jaką jest WYGODA - i na pewno nie mam tu na myśli wygodnych obcasów, choć te, też czasami w tej kwestii potrafią zaskakiwać.

Moda w szkole to kwestia sporna, nie tylko pomiędzy uczniami, a nauczycielami, ale także wśród rodziców. Niejednokrotnie pojęcie mody w szkole miało znaczenie negatywne i na pewno w tej materii trzeba mieć świadomość, że określenie - modny, nie oznacza - wyzywający.
Praktycznie co rok pojawia się na rynku wiele świetnych i aktualnych kolekcji specjalnie zaprojektowanych dla szkolnej masy - od przedszkolaków, po wiecznych studentów. W przypadku braku pomysłów, warto chociażby zasięgnąć inspiracji i stworzyć coś indywidualnego.

Reserved - Campaign Back to school Autumn 2014

Istnieje wiele osób, które są zdania, że w szkole powinien obowiązywać prosty i jednolity strój, ponieważ szkoła służy do nauki - co jest oczywiście prawdą, jednak człowiek uczy się całe swoje życie i rozwija się w każdym aspekcie swojego życia, także w temacie swojego ubioru, stylu, a kończąc na charakterze - dlaczego, więc nie miało, by się to odbywać, także w szkole?

Megan Nicole Stars in Kipling 2014 Back to School Campaign

Karolina Sekuterska

Karolina Sekuterska

Poszukiwacz nieodkrytych skarbów na przeludnionej wyspie mody.