Projektanci, właściciele wielkich firm modowych oraz różne osobistości z tego luksusowego świata, często kojarzą się ze sztywnym korporacyjnym podejściem. Trudno się temu nie dziwić, przecież moda to wielomilionowy biznes, a osoby pracujące w tej branży, niekoniecznie muszą pokazywać swoje bardziej wyluzowane, prywatne oblicze, zwykle wykonują tylko swoją pracę.

Aktualnie jednak możemy podziwiać redaktorów, projektantów, stylistów i kreatorów wizerunku, w niezwykłym wyzwaniu, które obiegło w zawrotnym tempie cały świat. Mowa oczywiście o ALS Ice Bucket Challenge.
A czym dokładnie jest to wyzwanie i jaki niesie za sobą przekaz?

Co to jest Ice Bucket Challenge?

Pewnie słyszeliście o osobach, które oblewają się kubłem zimnej wody.
ALS Ice Bucket Challenge to akcja mająca na celu promowanie świadomości choroby stwardnienia zanikowego bocznego, w skrócie ALS i zachęcić do charytatywnych wpłat na badania, które mają przyczynić się do dokładnego rozpoznania choroby i wynalezienia leku.

Zasady wyzwania są proste. Należy nagrać krótki filmik, na którym podaje się informacje o podjęciu wyzwania, nominuje się kolejne dwie lub trzy osoby, informuję się o celu akcji oraz po tych wszystkich zapowiedziach wylaniu na siebie wiadra pełnego lodowatej wody i umieszczeniu gotowego materiału w Internecie. Nominowani do wyzwania mają 24 godziny na jego wykonanie.

Początkowo zasady akcji dotyczyły, iż osoby, które podjęły się wyzwania, czyli wylały na siebie kubeł zimnej wody, miały wpłacić charytatywnie 10$ na fundacje ALS, a w przypadku, gdy wyzwanie było nie do zrealizowania, osoby nominowane wpłacały charytatywnie po 100$.

Z czasem jednak akcja, tak opanowała pozytywnie świat, że osoby decydujące się wziąć udział w wyzwaniu, oblewały się wodą i jednocześnie przekazywały dowolną sumę na stowarzyszenie ALS.

Mimo, iż akcja ma na celu niesienie pomocy, nadal wielu ludzi nie ma pojęcia o co w niej tak naprawdę chodzi, co skutkuje tym, że faktycznie oblewają się kubłem zimnej wody, ale tylko dla zabawy nie dając dalej żadnego przekazu, a co tu dopiero mówić o wpłacie na rzecz fundacji, takie zdarzenie, zwane slacktivism spotyka się z wielką krytyką.

Początki Ice Bucket Challenge

Idea oblewania się wodą w celu zdobycia funduszy charytatywnych rozpoczęła się na długo przed słynnym ALS Ice Bucket Challenge.
Jedna z pierwszych wersji odbyła się w Salem, w Stanach Zjednoczonych, 15 maja 2014 roku i miała na celu oblanie uczestników zimną wodą i następnie przekazanie darowizny na cele charytatywne. Całe zdarzenie zostało wtedy nagrane i umieszczone w Internecie.
Kolejne natomiast spopularyzowała Fundacja National Fallen Firefighters, aby zebrać fundusze charytatywne oblali się strumieniem zimnej wody z węży strażackich i umieścili nagranie na You Tube, co w końcowym efekcie doprowadziło do ukarania straży pożarnej za użycie sprzętu bez zezwolenia.

Natomiast prawdziwe Ice Bucket Challenge rozpoczął były gracz Boston College - Pete Frates, który choruję na ALS i od 2012 roku pracował w stowarzyszeniu ALS w Massachusetts, rozprzestrzeniając wiedzę i świadomość dotycząca choroby Lou Gehriga (ALS).
Podjęte przez siebie wyzwanie oblania się wiadrem wody z lodem nagrał i umieścił na popularnych portalach społecznościowych, takich jak Facebook i Twitter, co z kolei spotkało się z dużym zainteresowaniem, na początku ludzi z otoczenia, potem gwiazd i osobistości, a kończąc na osobach z całego świata.

ALS - stwardnienie zanikowe boczne

Choroba pierwszy raz została zdiagnozowana i opisana przez Jean - Martina Charcot oraz Alexisa Joffroy, w 1869 roku i do 1939 nie było informacji o nowych przypadkach.
W Stanach zjednoczonych jest głównie znana jako choroba Lou Gehriga od nazwiska słynnego amerykańskiego bejsbolisty Henry'ego Louisa Gehriga, który zmarł na ALS w 1941 roku.
Choroba ta aktualnie jest nadal nieuleczalna i nie wiadomo, co tak naprawdę jest jej przyczyną. Schorzenie atakuje osoby przeważnie w wieku od 40 do 70 lat, natomiast pojawia się także u osób w młodym wieku.
Stwardnienie zanikowe boczne - ALS jest postępującą chorobą neurodegeneracyjną, która wpływa na komórki nerwowe w mózgu i rdzeniu kręgowym, stopniowo doprowadzając neurony ruchowe do zaniku, co w ostateczności prowadzi do śmierci.

Akcja w szczytnym celu

Misja stowarzyszenia ALS, ma jak najbardziej pozytywny charakter i wpływa na środowisko. Z otrzymanych środków zapewnia opiekę chorym na ALS, pomoc ich rodzinom oraz prowadzi ważny program badań, który koncentruje się na wynalezieniu skutecznego lekarstwa.
Obecnie od dnia 29 lipca 2014 wyzwanie Ice Bucket Challenge zdobyło dla fundacji 94,3 miliony dolarów dotacji i ta liczba ciągle rośnie.

Zobaczmy jak wyzwania podejmują się z pozoru sztywne i niedostępne osobistości ze świata mody.

Anna Wintour Instagram

Tom Ford Instagram

Jean Paul Gaultier

Victoria Beckham

Donatella Versace

Więcej informacji na temat akcji ALS Ice Bucket Challenge oraz możliwości dokonania darowizny znajdziecie na stronie Stowarzyszenia ALS.

Karolina Sekuterska

Karolina Sekuterska

Poszukiwacz nieodkrytych skarbów na przeludnionej wyspie mody.