Moda może być piękna, awangardowa, wygodna, unikalna, nowoczesna, retro, ale czy może być też smaczna?

Dlaczego nie! W końcu, tak samo jak bez jedzenia, niektórzy nie potrafią żyć bez mody. Inni natomiast dla mody potrafią żyć bez jedzenia - ot taki paradoks.
Aktualnie chyba najlepszym i najpyszniejszym rozwiązaniem jest połączenie ze sobą mody i jedzenia. Co może wyjść z połączenia ze sobą dwóch tak różnych składników?
Odpowiedź jest jedna - prawdziwy hit.

Z kawałka puszki po piciu

Ludzkość produkuję całą górę śmieci, a większość z nich pochodzi z tego co konsumujemy, czyli jedzenia. Największym problemem okazują się plastikowe butelki po napojach, z których powstają już sztuczne wyspy na oceanie. Jednak jest wiele rzeczy, które możemy ponownie wykorzystać.

Moda, która dla niektórych może mieć zły wpływ na środowisko, w wielu kwestiach nie pozostaje obojętna. Wszystko zależy bowiem od podejścia i wizji projektanta. Przykładem takiej wizji może być Escama Studio, społeczna organizacja, z siedzibą w Kalifornii i Brazylii, która tworzy przepiękne i innowacyjne torebki z kapsli po puszkach napojów gazowych, inaczej popularnej sody. Sama nazwa firmy" Escama" oznacza w języku portugalskim "rybie łuski", co idealnie odzwierciedla efekt tworzonych przez zespół projektantów i rzemieślników - unikalnych torebek, biżuterii czy tez pasków. Niespotykane, modne i przede wszystkim ekologiczne.

Biżuteria do zjedzenia

Pamiętacie może, smaczne i modne koraliki dla dzieci? Słodkie cukierki można było nosić w formie bransoletki lub naszyjnika i, gdy naszła ochota, zjeść je ze smakiem. Obecnie, niektóre firmy cukiernicze wydają zaprojektowane specjalne kolekcje. Niestety w tym przypadku zawsze pozostaje dylemat, nosić niczym biżuterię, czy zjeść niczym cukierka.

Dla niezdecydowanych pozostaje opcja, która z wyglądu przypomina jadalną, aczkolwiek nie nadaje się do strawienia, lecz jedynie do noszenia.

W przypadku tej biżuterii możemy jedynie obejść się smakiem, gdyż wizja projektanta przewiduje jedynie przesłodki efekt wizualny. Cukierki, babeczki i lizaki występują w formie zawieszek, kolczyków i pierścionków. Jeżeli jesteś fanką ciekawych akcesoriów, koniecznie wykorzystaj je w swojej stylizacji.

Fast food na wybiegu

Aktualna kolekcja na jesień/zimę 2014-2015 Moschino, zaprojektowana przez ekscentrycznego Jeremy Scott'a, prezentuje kilka modeli inspirowanych wielką siecią fast food, jaką jest MC Donald's.
Seria "Fast Fashion" Moschino reklamująca się takimi hasłami jak "Watch it - Taste it - Shop it" oferuje w sprzedaży sukienki, bluzy, koszulki oraz dodatki w iście fast food'owym stylu, nadające się do noszenia w codziennych stylizacjach. Wybierając pomiędzy fast food'em do jedzenia, a fast fashion do noszenia, z pewnością wybierzemy tą drugą opcje, bez zbędnych kalorii.

Smaczne drukowanie

Jeżeli lubisz modę, to na pewno ten trend Ci posmakuje.
Albowiem w tym przypadku moda i jedzenie zyskuje nowy wymiar.
Zwykły druk na tkaninie odchodzi już do lamusa, teraz liczy się total - szok - eat look. W tej kwestii określenie - modny, to za mało, musi być przede wszystkim nieprzyzwoicie oryginalnie.

Tego typu rzeczy projektuje wiele firm. Na polskim rynku drukowane ubrania, znajdziecie w ofercie Mr. Gugu & Miss Go.
Unikalne wzory i obrazy sprawią, że Twój wygląd będzie nie tylko stylowy, ale też i smaczny.
Patrząc na te rzeczy można poczuć nie wyłącznie głód, ale i chęć posiadania takiej rzeczy we własnej szafie.

Pieczone do zjedzenia, niestety nie do noszenia

Uwielbiasz buty, ale niekiedy ich koszt sprawia, że nie możesz w pełni nasycić swoich pragnień, a para luksusowych i kultowych czółenek Jimmy Choo, nadal pozostaje w sferze marzeń? To niedługo może się zmienić, za sprawą wyjątkowego projektu. Zespół cukierników z Hotelu Berkeley w Knightsbridge tworzy kolekcję, w której znajdą się ciasta, ciasteczka i inne wypieki, oddające hołd perfekcyjnym projektom Jimmy Choo.

Od 13-19 października 2014, kolekcja "Pret a Portea The Jimmy Choo" zostanie przekształcona w modny, jadalny i przede wszystkim smaczny podwieczorek, wart 57 funtów za osobę. W przypadku, gdy para butów kosztuje minimum 1800zł, pozostaje kwestia, czy zasmakować w tańszej - niekoniecznie taniej i trwałej wersji, czy jednak zaoszczędzić i zanurzyć stopy w iście luksusowych i wyjątkowych butach Jimmy Choo.

Pewne inspirację mogą być zbyt oczywiste, lecz w końcowym efekcie mogą okazać się odkrywcze.

Moda i styl zawsze pozostanie kwestią gustu. Dla całej masy ludzi food trend może okazać się co najmniej brzydki i niezrozumiały, natomiast znajdzie się garstka osób dla, której właśnie ten trend okaże się hitem na, który warto wydać ostatnie oszczędności.
Może się to wydawać nieco śmieszne, ale dziś w modzie, chodzi nie tylko o potrzebę okrycia nagich ciał, ale też o zabawę i przymrużenie oka na pewne kwestie.
Niektóre rzeczy mogą okazać się mało praktyczne, tak jak w przypadku sukienki z kapsli, natomiast recyklingowa torebka z kapsli, nie tylko jest praktyczna, ale i świetnie wygląda - dlaczego, więc nie wyjść poza schematy i nie wykorzystać możliwości jakie daje nam dzisiejsza moda.

Karolina Sekuterska

Karolina Sekuterska

Poszukiwacz nieodkrytych skarbów na przeludnionej wyspie mody.