Zbliżający się koniec roku, zmusza do przemyśleń nie tylko tych osobistych, ale także ogólno światowych, dlatego też teraz, aż do końca roku będziemy mieli do czynienia ze wszelkiego rodzaju rankingami - od najpopularniejszych i najpiękniejszych, do na przykład najgorszych stylizacji tego roku.

Od kilku dni możemy zorientować się, kto w modzie ma największe znaczenie. Nie jest to wbrew pozorom krótka lista top 10 tak zwanych grubych ryb w tym biznesie, ale top 500 osobistości z branży mody. Ranking, tak samo jak w zeszłym roku stworzył magazyn Business of Fashion oceniając między innymi innowacyjne pomysły wobec globalnego przemysłu modowego, popularność i zaangażowanie w social media - objawiająca się poprzez posiadanie dużej ilości fanów na kontach takich jak Twitter czy Facebook, oraz bardzo istotne w tym biznesie - zarobki.

W branży mody ranking ten jest równie ważny, co ogólno światowe rankingi magazynu Forbes.
Jest to wielkie wyróżnienie nie tylko, dla tych wielkich osobistości, których dobrze znamy, ale także dla prezesów i właścicieli wielkich korporacji, osób pracujących po drugiej stronie sceny - czyli fotografów, wizażystów, czy stylistów oraz nowych twarzy w modelingu.

Kategorie

Magazyn Business of Fashion po wnikliwym sprawdzeniu najbardziej wpływowych osób w modzie wybierał spośród 2000 osobistości, które poprzez badania i analizy wyłoniły grupę 500 najistotniejszych w tej branży.

Cała 500 wyróżnionych mieści się w wybranych ośmiu kategoriach: rynek (catalyst), projektanci (disigners), moda w sieci (fashion 2.0), modelki/modele i muzy (models & muses), klasa kreatywna (creative class), kierownictwo (executives), media (media), detaliści (retailers).
Ponadto ranking w wyszukiwaniu podzielony jest na kraje i stąd też możemy dowiedzieć się, że w świecie wpływowych osób w modzie największe skupisko wybranych ma miejsce nie we Francji, czy też Włoszech, ale w Stanach Zjednoczonych.

Nowe znane twarze

W kategorii models & muse już drugi raz z rzędu znalazły się Cara Delevingne opisana jako następczyni Kate Moss oraz najlepiej opłaca modelka według magazynu Forbes – Gizele Bundchen. Natomiast również w tej kategorii, w tym roku po raz pierwszy wyróżnienie otrzymali David Beckham, Kanye West, Lupita Nyong’o oraz podbijająca aktualne wybiegi modelka Kendall Jenner, której kariera budzi ostatnio spore kontrowersje.

Oprócz tego w kategorii projektanci dużo znanych i wielkich nazwisk takich jak Victoria Beckham, Vivienne Westwood, Vera Wang, Tom Ford, Michael Kors, Miuccia Prada, Marc Jacobs, Jean Paul Gaultier, Iris Van Herpen, Giorgio Armani, Elie Saab, Domenico Dolce &Stefano Gabbana, Diane von Furstenberg, Christian Louboutin oraz Alexander Wang.

Ponadto w całym rankingu nie mogło zabraknąć królowych mody takich jak Anna dello Russo, Carine Roitfeld, Lynn Yaeger, Chiara Ferragni, czy też Anna Wintour.

Ranking Business of Fashion jest nie tylko wielkim wyróżnieniem na arenie międzynarodowej, a swoista bazą wiedzy i informacji dla tych, którzy modą się interesują. Każda osobistość BoF 500 posiada własną profesjonalną stronę, specjalnie stworzoną na potrzeby rankingu, z której możemy poznać szczegóły życiorysu oraz osiągnięć w karierze, co niewątpliwe jest pomocne, jeżeli nie do końca orientujemy się w nowych nazwiskach tego biznesu.

Szczerze polecam zajrzeć na listę BoF 500, aby zobaczyć kto jeszcze znalazł się na liście oraz uzupełnić brak wiedzy i informacji.

Karolina Sekuterska

Karolina Sekuterska

Poszukiwacz nieodkrytych skarbów na przeludnionej wyspie mody.