Moda kołem się toczy, trendy pojawiają się i znikają, aby po kilku latach znowu powrócić, ale w nieco nowszej odsłonie. Aktualnie panuje mnóstwo unowocześnionych trendów sprzed kilku lat, ilość stylów jest zawrotna, sztuką jest jednak wiedzieć w jaki sposób nosić stare jak nowe.

Moda lat 80. i 90. to jedna z inspiracji w tegorocznych jesienno-zimowych trendach, a związku z tym modne okażą się także subkultury, które w tamtych czasach powstały -natomiast aktualnie przeżywają swoje drugie życie.

Styl grunge, który jest jedną z nich, obecnie jest tak popularny, że powstały w związku z tym różne jego rodzaje, takie jak hippie grunge, neo grunge, czy też glam grunge.

Dziś nosimy się na wiele różnych sposobów, sztywne zasady i reguły odchodzą do lamusa, dotyczy to również stylu grunge, który dziś może być nie tylko sexy, ale i glamour - choć w pierwszej myśli, może to być absolutne zaprzeczenie filozofii i zasad tego stylu.

Aby zrozumieć grunge trzeba zasięgnąć nieco wiedzy z historii. Jak wiele innych stylów rodzących się z subkultur, styl grunge powstał jako produkt muzyki o tej samej nazwie, a ściślej ujmując narodził się na fali popularności zespołu Nirvana.
W tym samym czasie popularny zespół stworzył nowy nurt nie tylko w muzyce, ale i w modzie.

Grunge było wówczas bardzo popularne, charakteryzowało się głownie komfortem noszenia, ubrania wyglądem przypominały zużyte i zaniedbane, a styl sam w sobie wyróżniał się stosowaniem wielu ciężkich warstw ciemnych ubrań, w tym bardzo popularnych ciepłych flanelowych koszul w kratę.Bycie grunge to też zmiana sposobu myślenia i patrzenia na świat, ówcześnie głównym przekazem była obojętność wobec materializacji świata, wyrażana poprzez niechlujny wygląd i ubrania.

Modna była wtedy właśnie idea, która objawiała się poprzez ubieranie podartych jeansów, rozciągniętych swetrów i topów, luźnych spodni i marynarek, koszulek z wymowną grafiką oraz trampek lub ciężkich butów. Wszystkie te elementy garderoby najlepiej jeśli zostały znalezione już jako rzeczy używane, w przypadku gdy tak nie było, miały sprawiać swoim zniszczonym wyglądem, właśnie takie wrażenie. W związku z tym często osoba ubrana w stylu grunge wyglądała niczym żebrak z ulicy, ale wtedy oznaczało to niesienie wraz ze swoim stylem pewnego przekazu.

Obecnie styl grunge ma już nieco inny charakter

Po wielokrotnych metamorfozach i modyfikacjach powstały już na jego bazie odmiany takie jak neo-grunge, który charakteryzują się wprowadzeniem do starych zasad ubrań w nieco nowocześniejszej wersji, hippie grunge, z kolei wyróżnia się jego romantyczną wersją, natomiast glam grunge to bardziej kobieca i luksusowa opcja, dla osób, dla których styl grunge jest wielką inspiracją.

Aby ubrać się w stylu grunge, trzeba wziąć pod uwagę naturalne barwy, w tym głównie kolor czarny i jego nieco jaśniejsze odcienie, pamiętając, że to głównie ciemne barwy są charakterystyczne dla tego stylu.

Następnie skupić się na skompletowaniu w tym tonie odpowiednich elementów garderoby. Należy, więc zaopatrzyć się w spodnie, spódnice, szorty, kamizelki, kurtki - wszystko to wykonane najlepiej z jeansu - stosując jeszcze dodatkowe modyfikacje w postaci przetarć, dziur, wybielania i farbowania, aby uzyskać bardziej efektowny wygląd.

Kolejnym już kultowym elementem, który warto wykorzystać w stylizacji inspirowanej stylem grunge jest flanelowa koszula w kratę, może być też bawełniana, w wersji bardziej aktualnej. Koniecznie wykorzystaj ją w swoim looku, lecz nie w standardowym wydaniu, ale przepasaną w pasie lub awangardowo założoną na luźny sweter.

Natomiast, gdy chcesz poeksperymentować z stylem grunge i nadać mu nieco kobiecego pazura, jak w przypadku glam grunge warto połączyć ciężkie, luźne swetry i koszule, z koronkowymi lub podziurawionymi leginsami, do takiej stylizacji świetnie sprawdzą się modne teraz workery oraz ciężkie toporne botki w stylu lat 90.

Grunge makijaż i fryzura

Dopełnieniem stylizacji w stylu grunge jest makijaż i fryzurę.

W tej kwestii warto skupić się na podkreśleniu naturalności i jednocześnie zaakcentowaniu jednego wyraźnego punktu, aby uzyskać odpowiedni efekt wykonując makijaż podkreślamy brwi, sprawiając wrażenie krzaczastych, rezygnujemy z reszty makijażu skupiając się na wyrazistych burgundowych ustach.

Natomiast włosy pozostawiamy w jak najbardziej naturalnym nieładzie, mając na uwadze wygodę i ogólną swobodę noszenia się, jaką charakteryzuje się styl grunge.

Pozostań w zgodzie ze sobą

Poglądy ulegają zmianie i aktualizacjom, tak samo jak trendy i style w modzie.
Niewątpliwie dużym plusem dzisiejszej mody jest możliwość ubierania się według własnego indywidualnego stylu, czerpiąc inspirację z różnych nurtów istnieje możliwość, że powstanie coś nowego i świeżego - coś co w przyszłości może również stać się inspiracją dla innych.
Styl grunge w starym wydaniu niósł za sobą pewien przekaz - obojętność wobec materializacji świata, a dzisiejszy? - Ciężko powiedzieć -najważniejsze, aby w ubraniu pozostać sobą.

Karolina Sekuterska

Karolina Sekuterska

Poszukiwacz nieodkrytych skarbów na przeludnionej wyspie mody.