Mówi się że lata 90. to era najpiękniejszych modelek, a także najbardziej naturalnych i proporcjonalnych. Dziś patrząc na prezentowane kolekcje na wybiegu, istnieję duża grupa osób, która uważa, że modelki są przesadnie wychudzone i swym wyglądem bardziej przypominają wieszaki, niż typową kobietę. W związku z ogólnym oburzeniem społeczeństwa, zapanowała, też osobna moda w rozmiarze plus size, dzięki czemu światowy rynek mody stara się zaspokoić każdego konsumenta pod względem rozmiaru.

Poza rozgraniczeniem rozmiaru, projektanci tworzą osobne kolekcje dla dzieci, nastolatków, kobiet w ciąży, kobiet w średnim wieku, dla niskich i wysokich osób oraz dla całej masy innych ludzi, których można wrzucić do odrębnej grupy.

Niestety w całej masie dostępnych kolekcji dla "każdego" brakuje mody dla osób starszych - a może tworzenie takich kolekcji jest zbędne, gdyż w ten sposób dajemy swobodny wybór wśród istniejących, nie narzucając łatki w stylu - stonowanie i klasycznie, czyli jednym słowem nudno.

Oglądając kampanie reklamowe odnosi się wrażenie, że wszystkie zostały stworzone pod gusta i oczekiwania młodych ludzi.
Brak w nich zróżnicowania pod względem wieku, a większość z nich jest w klimacie beztroskich zabaw i wiecznych imprez - próżno w nich szukać odzwierciedlenia życia przeciętnej osoby w wieku 65 lat lub więcej.

Światowa moda oraz co sezon pojawiające się nowe trendy pędzą w niezwykle szybkim tempie, trzeba być naprawdę zorientowanym w tej kwestii by nie popełnić modowego faux pas, dlatego też może nadążają za nią tylko młodzi ludzie, a także osoby dla których moda jest istotnym elementem codziennego życia?

Fakt faktem, że młodość i piękno sprzedaje się najlepiej, a sama świadomość, że to pierwsze nie będzie trwało wiecznie, zmusza do przemyśleń - czy starsi ludzie mogą być modni?

Zmiany natępują nie tylko w trendach

Drugim aspektem przez który kampanie z osobami starszymi są mało popularne, może być fakt, iż osoby starsze niespecjalnie interesują się trendami, a modę traktują w bardzo specyficzny sposób, co tylko pokrywa się z przekonaniami wielkich korporacji - brak zainteresowania równa się brak zysków - jednak nic bardziej mylnego.

Incredible Fashion Town in Sicily

Żyjemy aktualnie w pędzie szybko rozwijającego się świata oraz cywilizacji. Wiele aspektów z życia, na które wcześniej nie zwracaliśmy uwagi, teraz nabierają znaczenia. Wszystko przez ogólny rozwój, wzbogacanie się oraz świadomość społeczeństwa i sposób przekazywania i zdobywania informacji.

Faktycznie może kiedyś osoba w wieku 65 lat i więcej, nie zwracała uwagi na to, co na siebie zakłada, ważne było, aby ubranie spełniało, trzy podstawowe funkcje - zakrywało nagie ciało, było wygodne oraz zapewniało ciepło i schronienie dla skóry lub w przypadku ciut większych wymagań było w prostym i klasycznym stylu.

W drodze rozwoju konsumpcji i wielkich firm, wiedza oraz dostępność produktów, w tym też ubrań, daje duże możliwości zabawy z modą dla osób w każdym wieku, dlatego też aktualnie osoby starsze, tak samo jak wszyscy inni bawią się modą, pozostając w tym sobą, a to już jest sztuka sama w sobie.

Obecnie powstaje coraz więcej kampanii oraz sesji zdjęciowych, w których głównymi bohaterami są osoby w wieku naszych babć czy dziadków, a efekty tych prac zaskakują pozytywną energią oraz są wielką inspiracją dla wszystkich innych. Nie powinno to dziwić, a inspirować - przecież w takich osobach kryje się najwięcej wiedzy oraz doświadczenia, a z tego może zrodzić się swobodne i niestandardowe spojrzenia na modę oraz styl ubioru.

W tych stylizacjach widać szczerą osobowość, klasę oraz niebanalne wyczucie form, tkanin i koloru - właśnie tak rzadko spotykanego w ubiorze wśród większości osób w starszym wieku.

Mimo wielkiego kultu piękna i młodości jaki teraz panuję, sztuką jest akceptacja swojego ciała i wyglądu oraz umiejętność dobrania tak stylizacji, aby pozostać w niej sobą, bez przesadnego odmładzania i upiększania się, choć i jedno i drugie można już uzyskać zaopatrując się w ciekawe i kolorowe ubrania.

Wiek nie powinien ograniczać, ale poszerzać nasze horyzonty, także w świecie mody.

Jeżeli w młodym wieku ubranie oraz wygląd miały dla Ciebie znaczenie, a komplementy na temat Twoich stylizacji napawały Cię dumą, mimo wieku nigdy nie rezygnuj z tej przyjemności - Twój styl i wygląd zmieni się, ale to od Ciebie zależy, czy pozostaniesz w tym wszystkim sobą .

Meet The Fabulous Fashionistas | Fabulous Fashionistas

Karolina Sekuterska

Karolina Sekuterska

Poszukiwacz nieodkrytych skarbów na przeludnionej wyspie mody.