Kto nie kocha zakupów w przeciętnym centrum handlowym? Dla niektórych niedziela bez spaceru po centrum, jest dniem straconym, a jeżeli dołożyć do tego szał zakupowy, wieczne promocje oraz zakup odzieży w aktualnych trendach - nie pozostaje nam nic innego jak się z tym zgodzić.

Niestety, choć dla niektórych zakupy w tak zwanych sieciówkach są lekiem na całe zło, warto zwrócić uwagę na to w jaki sposób funkcjonują tego typu marki. Na pewno do wejścia, w głąb takiego sklepu skusi nas mała cena i ciekawe wzornictwo oraz modne modele ubrań, obuwia i dodatków - czego zatem chcieć więcej? Może jakości oraz innowacyjnych pomysłów…

15 września Jean Paul Gaultier w oświadczeniu dla magazynu WWD, ogłosił, że zamyka część swojej firmy. Francuski projektant mody zdecydował, że przestanie tworzyć kolekcje pret-a- porter, co oznacza, że kolekcja wiosna-lato 2015, którą zaprezentuję podczas paryskiego tygodnia mody, 27 września - będzie niestety jego ostatnią.

Jean Paul Gaultier zamierza poświęcić i skupić się w całości na pracy, nad kolekcją haute couture oraz biznesie perfumeryjnym, który według doniesień przynosi największe zyski.
Ponadto 62 letni projektant, który tworzył kontrowersyjne stroje dla Madonny, w tym najbardziej popularny stożkowy gorstet - nadal będzie projektował wyjątkowe kreacje dla takich gwiazd jak Kylie Minogue, Rihanna, czy Marilyn Manson.

On the Docks de Jean Paul Gaultier

Wielki i popularny kreator oświadcza również, że przyczyną rezygnacji z tworzenia kolekcji pret-a- porter jest ogromna zmiana rynku w ciągu ostatnich lat. Wciąż pojawiające się nowe kolekcje, pojawienie się coraz więcej, średniej wielkości firm oraz ogólna dominacja sieciówek sprawiła, że wypuszczanie na rynek kolekcji pret- a- porter , domu mody Gaultier stało się nieopłacalne, a jednym ratunkiem dla firmy okazuje się haute couture - ręcznie szyta sztuka, na którą, ze względu na wysoką cenę, mogą sobie pozwolić tylko nieliczni.

Jest to na pewno smutna wiadomość, dla miłośników twórczości Jeana Paula Gaultiera, ale i osób interesujących się modą.
Światowy rynek mody to miliardowy biznes, jednak jak pokazuje ta sytuacja, nawet najwięksi w tej branży mają problemy, co może mieć niestety w przyszłości poważne skutki. Rynek faktycznie uległ zmianie, wielcy kreatorzy mody wytyczają światowe trendy, jednak najwięcej zyskują na tym wielkie i ogólno dostępne sklepy sieciowe, które tanią i masową produkcją sprzedają modowe nowości na całym świecie.

Osoby interesujące się modą dzielą się na takie, które stawiają na jakość i na takie, dla których ważna jest ilość. Osoboście nie widzę w tym nic złego, każdy ma inne podejście do mody, ale kupując tanią odzież, wyproduktowaną w ogromnej ilości, niekiedy przez fabryki zatrudniające dzieci, warto może choć chwile nad takim zakupem się zastanowić.

Tak bardzo popularne sieciówki, nie miałyby racji bytu, gdyby nie wielcy projektanci i ich innowacyjne pomysły. Oczywiście nie każdego stać na oryginalną , wysokojakościową rzecz od sławnego projektanta mody, dlatego więc modnych, jakościowych i przede wszystkim oryginalnych rzeczy polecam szukać wśród młodych i zdolnych projektantów.
Nowości i świeżego spojrzenia na modę na polskim i światowym rynku nie brakuje, a ceny ubrań made "in Poland" - mogą pozytywnie zaskakiwać.

Jean Paul Gaultier | Prêt-à-porter Homme printemps-été 2015

Karolina Sekuterska

Karolina Sekuterska

Poszukiwacz nieodkrytych skarbów na przeludnionej wyspie mody.