Z uwielbieniem kupujemy, a potem wielokrotnie nosimy nasze ubrania, niestety źle przechowywane i czyszczone szybko ulegają zniszczeniu.

Producenci oczywiście umieszczają odpowiednią informację, jak należy traktować nasze zdobycze, jednak nie wszystkie symbole są zrozumiałe, a związku z tym, też nieprzestrzegane, co powoduje, że nasze rzeczy z wygody i małej nieświadomości lądują wszystkie razem w jednej pralce - co niestety nie zawsze kończy się pozytywnie.

Warto zatem zorientować się, jak postępować z naszymi ciepłymi i niezastąpionymi, w chłodne dni -wszelkiego rodzaju swetrami.

Trochę historii

Najlepsze wynalazki powstają z konieczności i potrzeby, nietrudno się zatem domyślić, że swetry wymyślili i produkowali gaeliccy rybacy, z wysp Aran, należących aktualnie do Irlandii - dla których wełniany ciepły sweter, był wybawieniem podczas zimnych porannych połowów.

Podstawowy podział

Wybór tkaniny, oraz metoda produkcji ma główne znaczenie w kwestii ceny, dlatego też dziś możemy kupić swetry w cenie 99zł lub w cenie 1000zł, wszystko zależy z czego i w jaki sposób zostały wykonane.
Mogą być to swetry dziane ręcznie z włókien zwierzęcych takich jak wełna, co zajmuje dużo więcej czasu lub swetry wykonane z włókien syntetycznych wyprodukowanych na specjalnej maszynie, w ekspresowym tempie oraz w masowym nakładzie.

Naturalne, czy sztuczne?

Swetry wykonywane są z dzianin, które powstają z połączenia ze sobą oczek, stworzonych z nitek przędzy, zwykle jednej lub w przypadku bardziej skomplikowanych splotów i wzorów, z wielu - czasami różnokolorowych. Nitki przędzy mogą być gładkie, ze wzorami fakturalnymi, ażurowymi oraz barwnymi, natomiast to, co powinno zdecydowanie zwrócić Twoją uwagę podczas zakupu, to, to z jakiego surowca został stworzony sweter.

Włókna wykorzystywane do wytwarzania przędzy można podzielić na trzy główne kategorie: zwierzęce, roślinne oraz syntetyczne. Zatem swetry wykonane z włókna zwierzęcego, takiego jak wełna, alpaka, angora oraz kaszmir, będą służyły Ci najdłużej ze wszystkich innych, pod warunkiem, że nie jesteś na nie uczulona. Swetry z włókien roślinnych to przede wszystkim te, które w swoim składzie zawierają bawełnę lub len, charakteryzują się dużą wytrzymałością i są przyjaznym rozwiązaniem dla alergików. Natomiast swetry wykonane z włókien syntetycznych, głównie produkowane z popularnego akrylu, wyróżniają się niską ceną, ale też słabą wytrzymałością oraz pomimo, iż są stworzone z dzianiny, mają słabą przepuszczalność powietrza.

Jak rozróżnić metodę produkcji?

Jeśli posiadasz babcię lub ciocię lubującą się w sztuce szydełkowania oraz dziergania, jesteś szczęściarą, w tym przypadku możesz być pewna, że zrobiony dla Ciebie sweter jest starannie i ręcznie wykonany, a na dodatek w cały projekt włożona jest pasja i serce. Co jeśli nie masz styczności z taką osobą, a marzysz o wysokiej jakości swetrze? - Zwróć uwagę na szczegóły.

Praktycznie wszystkie swetry dostępne w popularnych sklepach są stworzone na maszynie dziewiarskiej, czyli fabryczną i masową produkcją. Poznamy je po szwach, czyli łączeniach dzianiny , które nadają rzeczy konkretny kształt, łączenia te będą wykończone w ten sam lub podobny sposób jak w przypadku szycia innego rodzaju odzieży, czyli przeszycie i wykończenie z wykorzystanie osnowy i wątku nićmi na standardowej maszynie do szycia. Co oznacza, że producent przeciął stworzoną na maszynie dzianinę, a wykrojone kawałki połączył według projektu. W przypadku tradycyjnej metody tworzenia swetra, czyli ręcznie robionej pojawiające się łączenia są wykonane jak cała reszta, z przędzy i tworzą jedną całość, dlatego też charakterystyczne szwy jak w przypadku innych ubrań nie będą widoczne.

The Art of Sweater Manufacturing

Jak dbać o sweter?

Sposób czyszczenia swetra zależy od tego z jakiego włókna został wykonany, dlatego tak ważna jest umiejętność rozróżnienia posiadanych przez nas swetrów. Włókna zwierzęce zawsze pierzemy ręcznie, aby zapobiec sfilcowaniu się nitek. Ciepła woda pobudza włókna do rozdwajania się , dlatego do prania używajmy zimnej wody oraz specjalnego detergentu, co pozwoli na zachowanie ich w bardzo dobrym stanie przez lata. Po wypraniu swetry z włókien zwierzęcych suszymy na płasko, aby zapobiec rozciągnięciom. Natomiast swetry wykonane z włókien roślinnych można prać w pralce, ustawiając łagodny cykl z użyciem zimnej wody i delikatnego detergentu oraz również suszymy je na płasko. Aczkolwiek swetry syntetyczne są nie tylko tanie, ale i łatwe w czyszczeniu, gdyż możemy je nie tylko prać, ale i suszyć w maszynie, co z drugiej strony może prowadzić do szybkiego zniszczenia.

Należy pamiętać również, że wbrew powszechnym przekonaniom czyszczenie swetrów na sucho nie jest najlepszym rozwiązaniem, pranie w wodzie, choć może potrwać nieco dłużej, odpowiednio odświeży nasz sweter oraz zapewni dłuższe użytkowanie tej ciepłej części naszej garderoby. Oczywiście po odpowiednim upraniu swetry układamy na półkach, zapewniając odpowiednią przestrzeń - nigdy nie wieszamy ich na wieszakach.

Karolina Sekuterska

Karolina Sekuterska

Poszukiwacz nieodkrytych skarbów na przeludnionej wyspie mody.