Aktualnie trwa w najlepsze New York Fashion Week, który już inspiruje nas do następnego gorącego lata, jednak , te marzenia musimy na razie odłożyć na bok, bowiem teraz jest najlepszy czas na sezonowe porządki w garderobie.

Aby zaoszczędzić sobie czasu i kłopotu oraz stresujących sytuacji gdy w zimny jesienny poranek będziemy przekopywać nasze szafy w poszukiwaniu ciepłego swetra wśród letnich lekkich sukienek czy bluzek, warto to zrobić właśnie teraz.

Jeżeli należysz do tych szczęściar, które posiadają tak dużą garderobę, że nie ma potrzeby dokonywać niezbędnych porządków, gdyż z powodzeniem mieścisz tam wszystkie elementy garderoby z obu sezonów - szczerze zazdroszczę, ale mimo wszystko polecam poświęcić trochę czasu, aby sprawdzić stan wszystkich rzeczy.

BEZ ŻALU I WYRZUTÓW SUMIENIA

Pierwszym punktem przez, który trzeba przebrnąć - dla miłośników wszelakiej garderoby, nieco nostalgiczny moment, to pozbycie się rzeczy zniszczonych, niepasujących rozmiarowo i nienoszonych.

Dokładnie tak, jeżeli masz w szafie ubrania, których w ciągu ostatniego pół roku nie założyłaś, ani razu - aktualnie mowa oczywiście o sezonowych letnich rzeczach, widocznie, to ubranie nie jest dla Ciebie na tyle interesujące, aby zagracało Twoją piękną szafę. Niestety trzeba się z tym faktem zmierzyć, jest to sprawdzona zasada, nie założyłaś więc już nie założysz, zwłaszcza jeżeli to sezonowo modna rzecz, nigdy już do niej nie wrócisz.

Oczywiście wszystkie zasady mają swoje wyjątki, dlatego też w segregacji rzeczy w ogóle nienoszonych zalecam pominąć sukienki, ponieważ jest to taka część garderoby, do której istnieje duża szansa, że kiedyś wrócimy, ponadto niektóre sukienki, zwłaszcza te eleganckie nie mają tylu okazji w ciągu sezonu, aby wykorzystać je w stylizacji, dlatego też pozbycie się niejednokrotnie przepięknej oraz kupionej pod wpływem bardziej emocji niż nadążającej się okazji - sukienki, należy nieco odłożyć w czasie, przynajmniej jeszcze na rok.


Wiem, że ciągle obiecujesz sobie, że dla tych fantastycznych jeansów zrzucisz parę centymetrów w obwodzie i wreszcie dopniesz guzik, ale to niestety złudne obietnice. Poza tym dlaczego masz się odchudzać dla tych spodni, zaakceptuj swoją sylwetkę, a jeżeli marzysz o tym by zrzucić parę kilo, najpierw spełnił wyzwanie, a potem kup sobie nagrodę - nie odwrotnie. Dlatego wszystkich za małych, bądź za dużych rzeczy pozbywamy się bez mrugnięcia okiem.

Kolejnym krokiem jest przejrzenie aktualnego stanu Twoich ubrań. Niektóre ulubione ubrania nosimy tak często, że z czasem ulegają zniszczeniu, oczywiście część można naprawić - oceniając realnie tą opcję, ale niektóre ulegają zużyciu, więc z oczywistych względów nie nadadzą się do dalszego użytkowania.

MOŻE NA PÓŹNIEJ

Co w przypadku jeżeli co do niektórych rzeczy mamy poważne wątpliwości lub z oczywistych względów ciężko nam się z nimi rozstać? Jest na to jedno rozwiązanie - chowamy je do pudełka z opisem "druga szansa", ale nie może być to karton wielkości telewizora, ale jedynie niewielkie pudełko z kilkoma skarbami, których z jakiś powodów nie używaliśmy, ale mamy nadzieję, że to kiedyś nastąpi. Ważne, aby być ze sobą szczerym i pamiętać, aby to pudełko, w magiczny sposób nie rosło z sezonu na sezon.

Pozostałe rzeczy jeżeli zniszczone - wyrzucamy, nadające się do użytku oddajemy potrzebującym -zyskując poczucie spełnienia dobrego uczynku lub sprzedajemy na popularnych aukcjach - zarabiając dodatkowe pieniądze.

CHOWAMY LETNIE SKARBY

Po wstępnej segregacji należy przejść do schowania i prawidłowego przechowywania letnich rzeczy. W tej kwestii warto wyposażyć się w pewne gadżety, wszelkiego rodzaju pojemniki, te miękkie lub kartonowe, pokrowce na ubrania lub nieużywane walizki podróżne, które nam w tym pomogą.
Przed schowaniem letnich ubrań powinno się je odświeżyć, czyli najlepiej uprać z dodatkiem dobrego i pachnącego płynu zmiękczającego tkaniny oraz wyprasować. Wszystkie białe rzeczy staramy się umieszczać ze sobą, dbając o to by były przechowywane w pokrowcu foliowym lub dobrze zamkniętym pojemniku.

Chowając letnią odzież nie należy zapominać o sezonowych dodatkach, czyli między innymi słomianych kapeluszach, letnich szalach, torebkach i butach. Tak jak w przypadku odzieży przed schowaniem letnich dodatków należy je odpowiednio wyczyścić. Słomkowy kapelusz należy przemyć w mydlanej, a następnie w zwykłej wodzie, po czym, po osuszeniu spryskać dodatkowo bezbarwnym lakierem - może być też taki, który używamy do włosów, aby długo zachował świeżość. Torebki oraz buty czyścimy w zależności od materiału z jakich zostały wykonane, na przykład torebki materiałowe bez problemu możemy wyprać w pralce, natomiast skurzane sandałki po wyczyszczeniu koniecznie pastujemy. Warto posiadać w takiej sytuacji odpowiednie pojemniki, w których na zmianę będą przechowywane letnie i zimowe rzeczy.

PIERWSZEŃSTWO DLA DZIANINY

Gdy mamy już przygotowaną odpowiednią ilość miejsca w naszej szafie, nareszcie możemy przejść do układania tej cieplejszej części naszej garderoby. Każdy z nas ma swoje upodobania względem ułożenia swoich ubrań w szafie, jednak pamiętajmy, aby odpowiednim ułożeniem rzeczy jak najlepiej sobie ułatwić funkcjonalność garderoby.

Przede wszystkim poza standardową segregacją, przy organizowaniu szafy warto zwrócić uwagę na prawidłowe przechowywanie ubrań. W przypadku swetrów, kardiganów, czy też sukienek wykonanych z dzianiny, a zwłaszcza z wełny konieczne jest przechowywanie ich w formie złożonej na półce z odpowiednim luzem, nie przygniatając ich innymi, cięższymi ubraniami. Dlatego też, aby ciepłe swetry służyły nam jak najdłużej zadbajmy, aby miały odpowiednią ilość miejsca. Zawartość jesienno-zimowej garderoby zajmuje dużo więcej miejsca, niż wiosenno-letnia, dlatego w przypadku braku miejsca na półkach warto wykorzystać wieszaki i na każdym z nich stworzyć po kilka gotowych już zestawów, dzięki czemu na jednym wieszaku zmieścimy przynajmniej trzy rzeczy i tym samym ułatwimy sobie wybór stylizacji na szybkie wyjście - pamiętajmy jednak, że jest to dobra opcja w przypadku posiadania dużej przestrzeni na wieszanie ubrań, w innym przypadku możemy doprowadzić do niepotrzebnego ścisku.

ZAPRASZAMY NOWOŚCI

Po wszystkich przejściach związanych z organizowaniem jesienno-zimowej garderoby warto zorientować się w jakie nowości opłaca się zainwestować oraz o jakie trendy wzbogacić naszą ciepłą kolekcję.

Przypominam, że tak zwanym MUST HAVE sezonu jesień -zima 2014/2015 jest peleryna lub ponczo, ciepły kapelusz, jeszcze więcej dzianinowych ubrań niż do tej pory oraz toporne, aczkolwiek wygodne obuwie, rodem z lat 90.

H&M Studio AW14 Collection - Look Book

Karolina Sekuterska

Karolina Sekuterska

Poszukiwacz nieodkrytych skarbów na przeludnionej wyspie mody.