Personal style is accepting who you are.
Diane von Fürstenberg

Ulubienica Amerykanów, kiedyś księżniczka, dziś światowej klasy projektant mody i kobieta sukcesu – Diane von Fürstenberg.  Choć jej kolekcje wydają się być mało odkrywcze i zachowawcze, Diane von Fürstenberg w latach 70. swoim innowacyjnym pomysłem zdobyła światowy rynek mody i rzesze fanów.

Pochodzenie i wpływ historii

Urodziła się jako Diane Simone Michelle Halfin 31 grudnia 1946 roku w Brukseli, w Belgii. Jej rodzice Leona i Liliane Nahmias Halfin nie byli bardzo zamożni, ale dbali o wykształcenie swojej córki, posyłając ją już w wieku 12 lat do szkoły z internatem, w Szwajcarii.
Diane podkreśla w wielu wywiadach, że silny charakter odziedziczyła po matce, która w czasach drugiej wojny światowej przeżyła obóz koncentracyjny w Auschwitz. Dzięki rodzinnemu doświadczeniu projektantka emanuje niezwykłą pewnością siebie oraz silnym i pozytywnym podejściem do życia, angażując się w walkę z nietolerancją na świecie.

Diane von Fürstenberg / CNN

Spotkanie z księciem

Diane von Fürstenberg po ukończeniu szkoły w Szwajcarii udała się do kolejnej w Anglii, aby po jej skończeniu, w 1965 roku rozpocząć studia na Uniwesytecie w Madrycie.
Nauka Diane von Fürstenberg, w 1966 roku zatoczyła koło, za sprawą wymiany studenckiej, projektantka wróciła do Szwajcarii na Uniwersytet w Genewie, gdzie poznała księcia Eduarda Egon von Fürstenberg, spadkobiercę fortuny samochodów Fiat.

Para szybko się w sobie zakochała i postanowiła się pobrać. Książe był bardzo zamożny, świetnie ubrany i bardzo kochał Diane, a zaręczyny miały miejsce w Rzymie. Ślub odbył się w 1969 roku, a Diane była wówczas już w trzecim tygodniu ciąży i choć obawiała się tego, nigdy nie była postrzegana jako kobieta, która usidliła księcia, aby resztę życia spocząć na laurach.

Pracująca księżniczka

Diane von Fürstenberg po ślubie z księciem otrzymała nie tylko nazwisko, ale i tytuł szlachecki, jednak to nie było dla niej przeszkodą, by rozwijać swoją osobistą karierę. Po przeprowadzce wraz z księciem do Nowego Jorku, Diane rozpoczęła pracę nad produkcją swoich projektów, aby po roku czasu w kwietniu 1970 roku pokazać swoją pierwszą kolekcję, w centrum Rockefellera, w Nowym Jorku.
W 1972 roku zrezygnowała z współpracy z producentami odzieży, by założyć własną działalność produkcyjną, a z pomocą przyjaciela Richard'a Conrad i 30 tysięcy dolarów pożyczki od ojca otworzyć salon na Seventh Avenue.

Rewolucja w życiu i w modzie

Nowy Jork uwielbiał arystokratyczną parę, Diane i książe wspólnie pojawili się nawet na okładce New York Magazine. Niestety para cztery lata po zawarciu związku małżeńskiego rozstała się, a oficjalny rozwód odbył się w 1983 roku, po którym Diane straciła tytuł książęcy, ale zachowała nazwisko.

Po rozstaniu charakter projektantki nie pozwalał na długą rozpacz nad stratą męża, poświęcając się całkowicie pracy zaprojektowała sukienkę, która diametralnie odmieniała jej życie.

Projekt sukienki okazał się rewolucyjny, ponieważ nie posiadał guzików, suwaków, ani typowych zapięć, których używano wówczas w strojach.
Sukienka Diane von Fürstenberg była nie tylko elegancka, ale i swobodna, swoim stylem i funkcjonalnością dawała wiele możliwości w stylizacji.

Kopertową sukienkę wykonaną z lejącego się dżerseju pokochały miliony kobiet, a sama von Fürstenberg stała się ikoną, która zrewolucjonizowała odzież dla kobiet. Natomiast rozstanie z księciem umocniło jej silna pozycję w świecie kobiet, przyczyniając się do rewolucji seksualnej, jaka miała miejsce w latach 70-tych.

Diane von Fürstenberg / CNN

Opierając sukces firmy na jednym projekcie

Zatracenie się w sukcesie jednego projektu, nie przyniosło pozytywnych skutków. Po wielkiej rewolucji Diane von Fürstenberg nie wprowadziła na rynek już nic innowacyjnego, a po mimo, iż sama artystka obracała się w nowojorskiej elicie, podążając za nowością, firma na początku lat 80. pogrążyła się w długach, co zmusiło projektantkę do sprzedaży firmy i zrezygnowania z projektowania na 10 lat.
Diane von Fürstenberg w owym czasie, przeniosła się do Paryża, gdzie założyła małe wydawnictwo.

Powrót na szczyt

Na początku lat 90. Diane postanowiła wrócić do ukochanego Nowego Jorku i inspirującej pracy w zawodzie projektanta. Przestój jaki zafundowała sobie projektantka w świecie mody, był jak przepaść między tym, co tworzyła na przełomie lat 70. i 80., a tym, co było wówczas modne.

W powrocie na szczyt pomogła jej Rose Marie-Bravo, dzięki czemu po początkowych trudnościach, Diane von Fürstenberg zaprezentowała w 1997 roku kolekcję inspirowaną kultową kopertową sukienką. Kolekcja odniosła sukces, a Diane mogła spokojnie skupic się na odbudowie marki.

W kwestiach finansowych związanych z rozbudową firmy pomógł jej Barry Diller, niegdyś kochanek, a obecnie najlepszy przyjaciel i od 2001 roku mąż Diane.
Obecnie Barry Diller wraz z dziećmy Diane z pierwszego małżeństwa jest współwłaścicielem domu mody Diane von Fürstenberg , a pojawiające się co sezon kolekcje pomimo braku nowoczesnych form cieszą się popularnością i brakiem krytyki ze strony mediów, co z pewnością zapewnia stabilność finansową firmy na światowym rynku mody.

Diane von Fürstenberg / CNN

W stylu Diane von Fürstenberg

W kolekcja Diane von Fürstenberg nie odnajdziemy wielkiego przepychu, czy też nowoczesnych rozwiązań. Styl projektantki opiera się przede wszystkim na konsekwencji wykorzystanych klasycznych form, w połączeniu z modnymi printami oraz barwną kolorystyką. Jej projekty nadal cechują się uniwersalnością w stylizacjach na różne okazję oraz prostotą w noszeniu, co niewątpliwie nie ma za dużego wpływu na rozwój światowej mody, ale zaspokaja potrzeby konsumentów.

Silna, piękna i zawsze emanująca pozytywną energią – Diane von Fürstenberg  to znacząca i wpływowa postać w świecie mody. Pomimo, iż nie wyznacza już światowych trendów, od 2006 roku stoi na czele amerykańskiego stowarzyszenia projektantów –  Council of Fashion Designers of America, gdzie co roku przyznawane są statuetki dla najlepszych krawców.
Diane von Fürstenberg  jest nie tylko wielką inspiracją dla młodych projektantów, ale także wspiera i promuję zauważone przez siebie nowe talenty, mając świadomość, iż w świecie mody jest miejsce zarówno dla niej jak i nowych, młodych twórców odzieżowej sztuki.

Karolina Sekuterska

Karolina Sekuterska

Poszukiwacz nieodkrytych skarbów na przeludnionej wyspie mody.