Podczas chłodniejszych dni wiele kobiet, które mogą sobie na to pozwolić rezygnuje często z noszenia spódnic, czy sukienek, głównie z uwagi na wygodę. Jednak dlaczego mamy sobie odmawiać noszenia tak kobiecej części garderoby - nawet, gdy na zewnątrz hula zimny wiatr?
Warto zatem zorientować się w aktualnej ofercie rajstop, biorąc pod uwagę ilość różnorodnych wzorów i rodzajów, dobór odpowiednich rajstop może wydawać się nieco kłopotliwy.

NIE DO WSZYSTKIEGO I NIE DLA KAŻDEGO

Panie pracujące w korporacjach, czy też urzędach ze względu na obowiązujący dress code są poniekąd zmuszone do noszenia rajstop nawet latem. Jednak pomimo tak częstego używania tego rodzaju garderoby, zdarza się, że wiele pań, w pośpiechu decyduję się na pierwsze lepsze, nie zwracając specjalnie uwagi na rodzaj, ani kolor. W związku z tym, że do wyboru mamy różnego rodzaju rajstopy, oczywistym jest fakt, iż tak jak w przypadku pozostałych elementów garderoby, dobieramy je do konkretnego rodzaju stroju, okazji, a nawet i pory dnia.

UNIWERSALNE

Istnieje jeden rodzaj rajstop, które sprawdzą się do każdego rodzaju ubioru oraz obuwia i okażą się niezastąpione w przypadku, gdy nie mamy czasu specjalnie zastanawiać się nad doborem dodatków. Są to rajstopy dopasowane do odcienia naszej skóry, gładkie i proste w swojej formie. W sytuacji, gdy często nosimy rajstopy, w ten rodzaj warto się zaopatrzyć na pewno w ilości więcej niż jedna.

GŁADKIE CZY WZORZYSTE

Są dwie podstawowe zasady, które mówią o tym kiedy zdecydować się na gładkie, a kiedy na wzorzyste rajstopy. Wszystko zależy od tego na jaką sukienkę, czy też spódnicę się decydujemy. W przypadku wzorzystych i krzykliwych strojów, starami się uspokoić dół stylizacji w tym wypadku nogi i nie dodajemy dodatkowych wzorów, ta sama zasada ma racje bytu także, gdy chcemy podkreślić wyjątkową kreację.

Natomiast wzorzyste rajstopy, zwłaszcza te które mają bajeczne wzory świetnie się sprawdzą w stylizacji z wykorzystaniem tak zwanej małej czarnej, gratka dla tych kobiet, które chcą się pochwalić nogami do nieba.
Należy natomiast pamiętać o tym, jakie wzory są dla nas korzystne, bowiem wszelkie pasy poziome i duże hafty spowodują, iż nogi optycznie będą grubsze, dlatego jeżeli zależy nam na tym, żeby podkreślić ich smukłość wybierajmy rajstopy z wzorem pionowym - ciekawym rozwiązaniem w takiej sytuacji okażą się rajstopy, które mają wzór po jednej stronie, co także optycznie wyszczupla nam nogi. Oczywiście to na jakie rajstopy się decydujemy zależy także od okazji, dlatego wszelkiego rodzaju kabaretki, czy też krzykliwe wzory, należy wykorzystywać jedynie wieczorowo.

KOLOROWE CZY CZARNE

Pamiętaj, iż nie tylko białe rajstopy, ale także prawie wszystkie pozostałe kolory optycznie poszerzają nogi. Dlatego, jeżeli nie chcesz dodawać swoim nogom zbędnych kilogramów zainwestuj w modele najlepiej w kolorze czarnym. Dla urozmaicenia dobrze sprawdzą się także grafitowe, granatowe, ciemno brązowe oraz ciemnozielone.
Od jakiegoś czasu dużą popularnością cieszą się rajstopy ombre, które także z zastosowaniem ciemnych i klasycznych kolorów optycznie wysmuklają nogi.

CIENKIE CZY GRUBE

Rajstopy można nosić zarówno latem, jak i zimą, ale jednak to ta chłodniejsza pora roku daje nam możliwość większego wyboru spośród oferowanych modeli.
W przypadku, gdy nasz strój składa się z cieplejszej i tym samej grubszej odzieży, na przykład wykonanej ze wszelkiego rodzaju dzianiny, czy wełny zawsze dopieramy do tego stroju grubsze rajstopy, kierując się dopasowaniem warstw i faktur.
Jeśli chodzi o odwrotność tej zasady, owszem cienkie i delikatne rajstopy ubieramy do eleganckich, wykonanych z delikatnych lub letnich tkanin strojów, jednak ostatnie trendy pokazują, że grubsze, kryjące rajstopy, także świetnie sprawdzają się w zastosowaniu do delikatnych i frywolnych sukienek lub spódnic.

PODSUMOWANIE

Trendy, jak i zasady ulegają zmianie, jednak pamiętaj, że aktualnie opalizujące i błyszczące się rajstopy wykonane w odcieniach brązu i beżu są uznawane za staromodne i wyglądają bardzo niekorzystnie w połączeniu z eleganckim strojem.
Ubierając buty z tak zwanym open toe, czyli odkrytymi palcami, wbrew powszechnym opiniom można łączyć z rajstopami o ile mają bezszwowe wykończenie - ta sama zasada ma zastosowanie w sytuacji, gdy ubieramy obcisłe ubranie, aby uniknąć, brzydkich odznaczeń, rozwiązaniem okażą się rajstopy bezszwowe.

Aktualny sezon sprzyja eksperymentowaniu z niezwykle kobiecymi rajstopami i daje możliwość ożywienia prostej stylizacji w niebanalny sposób. Pamiętając o podstawowych zasadach, jedynym problemem w skompletowaniu ubioru może okazać się zbyt duży wybór dostępnych na rynku wzorów.

Use your Voodoo by Ellen von Unwerth - New York City

Karolina Sekuterska

Karolina Sekuterska

Poszukiwacz nieodkrytych skarbów na przeludnionej wyspie mody.