John Galliano - romantyczny ekscentryk, po skandalu jaki wywołał w 2011 roku, zmuszony był odejść ze świata mody - jak się aktualnie okazuje tylko na jakiś czas.

Po antysemickich wypowiedziach i awanturze jaką urządził w jednym z paryskich barów Galliano stracił możliwość tworzenia w ukochanym domu Christiana Diora, który do tego momentu akceptował i stał murem za charyzmatycznym projektantem. Z uwagi na wywołany skandal stracił tez możliwość współpracy z marką Givenchy oraz inne intratne posady i kontrakty.

John Galliano in The Charlie Rose Show

Wydawałby się, że odkąd John Galliano został zaproszony do współpracy nad kolekcją Oscara de la Renta, zostanie przy tej marce na dłużej. Amerykański projektant i prywatnie przyjaciel wspólnie z Galliano przez trzy tygodnie pracowali nad kolekcją jesień-zima 2013/2014, która później uzyskała pochlebne opinie - jednak po tym krótkim epizodzie współpraca się zakończyła.

Aktualnie, projektant po trzech latach powróci już chyba na stałe do świata mody, a to za sprawą Renzo Rosso - właściciela domu mody Maison Martin Margiela, który zaoferował Galliano funkcję dyrektora kreatywnego słynnej marki.
Projektant przejmie wszystkie linie Margiela, w tym couture oraz ready to wear. Po dłuższej przerwie Galliano jest pełen twórczych pomysłów, a właściciel Margiela jest pewien, że wielki kreator idealnie sprawdzi się w nowej roli oraz stworzy coś niesamowitego, na miarę wielkiego powrotu.
Pierwsze projekty mają być już zaprezentowane na tygodniu mody w styczniu w Paryżu.

W tym przypadku oznacza to całkiem nowy rozdział dla marki, ponieważ od czasu odejścia Martina Margiela, za projekty odpowiada grupa projektantów, bez wskazania nazwiska lidera, ani członków, dlatego postawienia Galliano na miejscu głównego designer'a, oznacza dla niego wzięcie pełnej odpowiedzialności za kolekcje i wizerunek marki.

Zastanawiające jest jak ekscentryczny romantyk, uwielbiający przepych i blichtr poradzi sobie w świecie Margiela, w którym królują awangardowe dekonstrukcje - połączenie tych dwóch stylów może przynieść niesamowity efekt, dlatego z niecierpliwością będziemy oczekiwać efektów tej wybuchowej mieszanki.

Karolina Sekuterska

Karolina Sekuterska

Poszukiwacz nieodkrytych skarbów na przeludnionej wyspie mody.