Eleganckie, ekstrawaganckie, dodające uroku i klasy - kapelusze, czy może wełniane i przyjemne w dotyku - czapki lub berety? Z pewnością każdy rodzaj nakryć głowy jest niezbędny jeżeli chcemy poczuć się ciepło i wygodnie w nadchodzące mroźne miesiące.

Tak samo jak letnie słomiane kapelusze, tak samo i zimowe nakrycia głowy chronią nas przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, ale przede wszystkim zapewniają ciepło, które jak wiadomo najszybciej ucieka właśnie przez głowę.
Niestety okazuję się, że wiele osób rezygnuję z tego dodatku do stroju, z uwagi na problem z doborem odpowiedniego nakrycia głowy.
Warto jednak dowiedzieć się jakie czapki i kapelusze są dla nas odpowiednie, zwłaszcza, że aktualne trendy, pozwalają nam na wybór wśród licznych modeli i rodzajów tego wyjątkowego dodatku do stroju.

ZABAWA KOLORAMI

To jedna z ważniejszych opcji jakie mamy do wybory przy zakupie różnego typu dodatków, w tym również nakryć głowy. Istotne, jest więc, aby wiedzieć jakie kolory do nas pasują, a jakie omijać szerokim łukiem.
W tej kwestii również tak samo jak w przypadku doboru ogólnej stylizacji duże znaczenie odgrywa kolor Twoich włosów oraz odcień skóry. Choć w przypadku doboru odpowiedniego stroju możemy nie stosować się ściśle do tych reguł tak w przypadku czapek, kapeluszy, czy też beretów, należy wziąć je sobie do serca, z uwagi na ich bliskość w zastosowaniu, nieodpowiednim doborem mogą sprawić że nasza twarz będzie wyglądać na szarą oraz zmęczoną.

Szatynki powinny wybierać nakrycia głowy w odcieniach czekoladowych, czarnych oraz niebieskich.

Brunetki najlepiej będą się prezentowały wybierając czapki w kolorze bordowym, niebieskim oraz czerwonym, jednak tak naprawdę z uwagi na czarną "bazę" swoich włosów mogą eksperymentować praktycznie z każdym kolorem o ile współgra on z całą stylizacją.

Blondynki podkreślą swoją delikatną urodę kolorami taki jak szary, brązowy, czarny, niebieski, czerwony oraz różowy, jednak należy pamiętać aby nie były to jasne, pastelowe odcienie, które mogą spowodować zlanie się kolorów, zwłaszcza jeżeli jesteś posiadaczką bladej cery.

Rudowłose piękności świetnie będą prezentowały w kapeluszach w kolorze brązowym, złotym, żółtym, zielonym, śliwkowym, czarnym i szarym. Natomiast czerwony, choć mogło by się wydawać że idealnie się nadaję do ciepłych rudych włosów, kompletnie do nich nie pasuje, także lepiej go unikaj.

Co do odcieni warto dodać, że kapelusze w kolorze czerwonym i różowym mają tendencję do rozjaśniania i odświeżenia naszej cery, jednak tych kolorów zdecydowanie powinny unikać osoby borykające się z problemami skórnymi na twarzy, czerwień oraz róż tylko podkreśli wszelkie niedoskonałości.
Natomiast kapelusze w odcieniach zielonych dają wrażenie zielonkawej skóry, jednak w przypadku gdy jesteś posiadaczką zielonych oczu, nic ich tak bardzo nie podkreśli, właśnie jak zielona czapka czy kapelusz.
W przypadku doboru koloru nakrycia głowy do całej stylizacji, nigdy nie powinien być on w dokładnie tym samych kolorze, chyba że jesteś fanką ubioru w wersji total look. W innym przypadku wybieraj kolor o jeden lub dwa tony ciemniejsze lub jaśniejsze. Chyba że lubisz dobierać dodatki na zasadzie kontrastu, wtedy zastosuj się do połączeń, czarny/szary z różowym lub brązowy z różowym lub żółtym.

RODZAJE A KSZTAŁT TWARZY

Kolejnym i równie ważnym aspektem co dobór kolorystyczny jest odpowiednie dobranie nakrycia głowy do kształtu twojej twarzy, tak aby Twoja osoba oraz Twoja piękna twarz ogrywały pierwsze skrzypce. Nieważne, że zainwestujesz w modne i niezwykle piękne kapelusze, nie będziesz wyglądać w nich z klasą, jeśli nie pasuje do Twoich rysów twarzy.

Twarz owalna

Jeżeli jesteś posiadaczką twarzy w kształcie owalu, możesz uznać się za szczęściarę, ponieważ jak już pewnie zauważyłaś, tworząc niejeden makijaż, jest to jedna z najbardziej proporcjonalnych kształtów twarzy, którą trudno zepsuć. W związku z tym możesz pozwolić sobie zarówno na szykowne kapelusze, grungowe czapki oraz dziewczęce berety, czy też czapkę uszatkę. Mając tak wielką możliwość warto w tym przypadku poeksperymentować i znaleźć te które odpowiadają Twojemu stylowi lub po prostu nastrojowi.

Twarz okrągła

Dobierając dodatki do twarzy okrągłej należy brać pod uwagę, jaki efekt chcemy uzyskać. W tym przypadku chcemy, aby nakrycie głowy pozwoliło nam optycznie wydłużyć, a i tym samym wyszczuplić twarz, dlatego osoby o okrągłej buzi powinny wybierać kapelusze z szerokim rondem lub ponadgabarytowe czapki, zakładając je w wersji asymetrycznej. Unikaj natomiast obcisłych czapek oraz kominów, które jedynie podkreślą Twoją okrągłą twarz.

Twarz trójkątna

Właścicielki twarzy o kształcie trójkąta powinna wystrzegać się kapeluszy z szerokim rondem oraz luźnych wełnianych czapek, które jedynie podkreślą szpiczastość podbródka oraz szersze w tym przypadku czoło, aby uniknąć tego efektu i zachować równowagę wybieraj obcisłe czapki, w prostej formie, bez specjalnych ozdób. W przypadku jeżeli lubisz zdobione czapki, aby nieco odwrócić uwagę, połącz ją z równie a nawet bardziej zdobionym szalikiem, aby wzrok nie kierował się na górną część twarzy.

Twarz kwadratowa

Posiadając twarz w formie kwadratu, warto nakryciem głowy dodać jej nieco zaokrąglonych rysów, aby ogólny wyraz nie był taki ostry. Dlatego stosując wszelkie asymetryczne formy, sprawisz że podkreślisz swoją twarz w delikatny sposób, dodając jej gładkich linii. Świetnym rozwiązaniem okażą się również czapki z nausznikami, czyli popularne pilotki.

TRZYMAJ SIĘ OGÓLNYCH ZASAD

Nakrycia głowy dobieramy proporcjonalnie do wielkości naszej sylwetki. Dlatego, gdy jesteś wysoka i szczupła nie decyduj się na kapelusze, przez które możesz wyglądać jak niejeden grzyb po deszczu, a jeżeli już zdecydujesz się na kapelusz pamiętaj aby rondo kapelusza nigdy nie było szersze niż Twoje ramiona.

Drobne kobiety powinny decydować się na eleganckie berety lub sportowe czapki -nakrycia głowy, które są blisko twarzy, natomiast kobiety o większych kształtach odpowiednio do sylwetki, harmonijnie podkreślą swoją urodę wybierając luźne wełniane czapki oraz kapelusze z szerokim rondem.
Wykonanie oraz materiał w doborze do ogólnego stroju także ma znaczenie, jednak nie chodzi w tym przypadku o to aby do futra koniecznie ubierać tylko futrzane czapki, ale o to aby nakrycie pasowało pod względem faktur oraz stylu. Dlatego, też do futra spokojnie możemy dobrać kapelusz, natomiast gruba wełniana czapka nie będzie tu pasować.

Poza dopasowaniem pod względem koloru oraz kształtu twarzy, niezwykle istotny jest dobór odpowiedniego nakrycia głowy, pod względem stylu. Unikaj mieszania klasyki ze stylem sportowym, choć na to też są pewna wyjątki. Na przykład sportową czapkę możemy w nieco awangardowy sposób połączyć z klasycznym szarym płaszczem, jednak połącznie sportowej kurtki z klasycznym kapeluszem będzie kompletną pomyłką i brakiem wyczucia stylu.

Na koniec kupując wszelkie dodatki, czapkę, szalik, rękawiczki - zawsze dobieraj je do stroju, nie na odwrót, dając sobie możliwość tworzenia niejednej stylizacji, na przykład z jednym, klasycznym płaszczem.
Podsumowując wszystkie te rady, wybór odpowiedniego nakrycia głowy może okazać się nieco kłopotliwy, jednak dopasowując krok po kroku zasady do swojego typu urody, zrobimy sobie i swojej urodzie wielką przyjemność, a mróz na zewnątrz nie będzie już taki straszny.

Karolina Sekuterska

Karolina Sekuterska

Poszukiwacz nieodkrytych skarbów na przeludnionej wyspie mody.