Kupując gotową odzież w sklepach początkowo wybieramy spośród modeli, które podobają się nam wizualnie, aby zaraz po tym sprawdzić, jak leżą na sylwetce, a na końcu, jeżeli jest to dla nas istotne zorientować się z czego owa odzież jest wykonana.

Istnieje wiele pięknych tkanin i tym samych stworzonych z nich ubrań, jednak czasami przez złe użytkowanie lub słabą jakość materiału, nasze piękne i w cale nietanie ubrania nie nadają się do dłuższego użytku. Dlatego, aby uniknąć błędów w kupowaniu oraz użytkowaniu warto nieco bliżej poznać materiały, które nosimy na co dzień.

W okresie jesienno - zimowym, wełnę - bo niej właśnie mowa, znajdziemy głównie w naszych płaszczach oraz swetrach.
Wełna jest włóknem naturalnym, który pozyskuje się między innymi z sierści owiec, lam, wielbłądów, kóz oraz królików. W sklepach na metkach odzieżowych oczywiście znajdziemy inne nazewnictwo handlowe, kojarzone przez większość konsumentów.

MERYNOS

Jest to wełna owcza i jak sama nazwa wskazuję powstaje z runa owiec merynosowych. Charakteryzuje się wysoką jakością, a w dotyku jest bardzo miękka oraz puszysta.

KAMEL

Jest to wełna wielbłądzia, a powstaje z runa wielbłąda dwugarbnego. Jest bardzo cienka, miękka oraz kręcona i wykorzystywana jest do produkcji okryć wierzchni, czyli głównie płaszczy. Z wielbłądów jednogarbnych również produkuje się wełnę, lecz ta jest sztywna i w związku z tym wykorzystywana jest tylko do celów technicznych.

ALPAKA

Jest to rodzaj wełny tworzonej z runa lam, które strzyże się co dwa lata. Wełna ta charakteryzuje się doskonałą właściwością izolacyjną oraz jest również delikatna, miękka i lekko kręcona. Wytwarza się z niej wysokojakościowe wyroby dziane, kurtki oraz płaszcze.

KASZMIR

Rodzaj wełny wytwarzanej z okrywy włosowej kóz kaszmirskich, żyjących w Mongolii i Himalajach. Kozy te wykształciły szczególnie delikatną warstwę wełny, którą po corocznym linieniu wybiera się spomiędzy włosów grubszych, następnie dzieląc na barwę. Odzież, która produkowana jest z kaszmiru jest cienka, miękka, lekka, przyjemna w dotyku oraz połyskliwa jednocześnie. Najczęściej z kaszmiru produkowane są sweterki oraz szale, warto jednak wspomnieć, że spośród naturalnych włókien zwierzęcych, kaszmir jest najdroższy i jednocześnie najbardziej ekskluzywny.

MOHAIR / MOHER

Jest to wełna produkowana z runa kóz angorskich, które strzyże się dwa razy do roku. Tego typu wełna charakteryzuje się długimi włóknami, które są lekko kręcone oraz jedwabiście połyskujące. Z moheru powstają ukochane przez nasze babcie berety, ale także swetry, kamizelki, oraz szaliki, często jest też dodatkiem w płaszczach.

ANGORA

Jest to wełna wytwarzana z sierści królika, hodowanego głównie w Europie oraz Azji Wschodniej, które strzyże się cztery razy do roku. Z wełny królika angorskiego produkuje się bieliznę dla ludzi z chorobami reumatycznymi, ale i klasyczną odzież z charakterystycznym dla angory meszkiem włosowym.

Świadomość oraz znajomość pochodzenia wełny jest równie ważna co wiedza, jak dbać o odzież wełnianą. Osoby decydujące się na naturalne włókna mogą mieć pewność, że odpowiednio zadbana oraz przechowywana wełniana odzież, posłuży im o wiele dłużej, niż syntetyczne odpowiedniki.

Użytkowanie

Sweterki, sukienki, czy też spódnice wełniane po całodniowym noszeniu należy przynajmniej na jeden dzień odłożyć, aby przez częste noszenie nie odkształcały się. Ta sama zasada dotyczy wykorzystywanych przez nas na co dzień kieszeni. Jeżeli zdarza Ci się mieć je wypełnione po brzegi, opróżniaj je za każdym razem, ponieważ może to doprowadzić do nieładnych deformacji.

Czyszczenie

Odzieży z wełny, czyli głównie swetrów, sukienek, spódnic nie można długo moczyć w wodzie, ponieważ powoduje to kurczenie się tkaniny. W przypadku, gdy decydujemy się na pranie, oczywiście w tym przypadku ręczne, należy stosować odpowiedni środek czyszczący oraz zimną wodę. Pierzemy delikatnie, nie pocierając, ponieważ powoduje to mechacenie się. Czasami producent pozwala na pranie danej odzieży w pralce, w takim przypadku stosujemy się ściśle do informacji zawartej na metce.
W przypadku odzieży wykonanej z grubszej wełny, o zbitej sztywnej strukturze, czyli między innymi płaszczy i kurtek należy zastosować czyszczenie chemiczne.

Suszenie i prasowanie

Wyroby wełniana suszymy na płasko, czyli rozkładając je na równej powierzchni, pozwalając im swobodnie wyschnąć, unikniemy w ten sposób rozciągnięcia się odzieży. Natomiast jeżeli przez przypadek Twój ulubiony sweterek skurczył się w praniu, poprzez kontrolowane suszenie mokrej rzeczy, dzięki właściwością wełny możesz go rozciągnąć.
W przypadku prasowania nie używamy pary, a żelazko ustawiamy na niską temperaturę. Płaszcze prasujemy na lewej stronie. Wełna przy odpowiednim ułożeniu sama wróci do swojej pierwotnej formy, czyli wyprostuje się.

Przechowywanie

Z uwagi na charakterystyczna dla wełny łatwość w odkształcaniu się, czyli rozciąganiu się ubrań, należy je przechowywać z odpowiednia starannością. Dlatego dziane swetry powinny być swobodnie ułożone na półkach - nigdy na wieszakach.
Natomiast, marynarki, płaszcze oraz kurtki powinny być przechowywane na grubych wieszakach, najlepiej dostosowanych do rozmiaru naszych ramion, dzięki czemu nie ulegną brzydkim odkształceniu.

Wszystkie wyżej wymienione zasady dotyczącego prawidłowego użytkowania ubrań wełniany i tym samym odzieży, która wykonana jest z 100% naturalnej wełny. W przypadku ubrań z domieszką wełny należy również zastosować ostrożność, ale mając na uwadze informację od producenta.
Kupując daną rzecz powinniśmy być świadomi, z czego została wykonana. Dzięki tej wiedzy możemy z łatwością dokonywać prawidłowych wyborów na zakupach oraz odpowiednio dbać o ubrania, które już posiadamy w naszych szafach.

Lost and Found: The journey from farm to fashion

Karolina Sekuterska

Karolina Sekuterska

Poszukiwacz nieodkrytych skarbów na przeludnionej wyspie mody.