Śniegowce - Definicja

Śniegowce to jedne z tych butów, które nosimy w konkretnym celu. Z definicji wynika jednoznacznie, że jest to obuwie, które ma zapewnić naszym stopom ciepło, jednocześnie chroniąc przed wilgocią. Są to też jedne z niewielu modeli obuwia, które wraca do nas co sezon w nowych odsłonach. Poza tym, że chronią naszą stopę w nawet największe mrozy są przede wszystkim wygodne.

Śniegowce to rodzaj obuwia stworzone do ciężkich warunków atmosferycznych, jakie niekiedy funduje nam zima. W odróżnieniu od tradycyjnego zimowego obuwia, śniegowce mają przetrwać mróz, śnieg, chlapę oraz błoto, a w tym wszystkim zapewnić stopie suchość oraz ciepło. Wszystko to sprawia, że śniegowce są dość ciężkie, z uwagi na użyte materiały. Wykonywane są ze skóry lub nylonu, a podeszwa zazwyczaj jest z kauczuku, co zapewnia przyczepność stopy na śliskiej i mokrej nawierzchni, a same obuwie w większości przypadków ma cholewkę sięgającą powyżej kostki.  Z pewnością są to buty, których nie musimy bać się pobrudzić. Są tak zaprojektowane, aby po nawet największym napotkanym błocie z łatwością można byłoby je wyczyścić.

Śniegowce - Historia obuwia

Historia śnieżnych butów sięga aż epoki prehistorycznej, a z niektórych źródeł wynika, że śniegowce mają 53 stulecia, co oznacza, iż posiadają dość bogatą historię. Pierwsze śniegowce archeolodzy odkryli w 1991 roku, w Alpach, pomiędzy Austrią, a Włochami.

Z biegiem badań odkryto, że znaleziony tam tak zwany człowiek lodu, nazwany później imieniem Otzi, miał na sobie prymitywną wersję śnieżnych butów, które były wodoodporne i posiadały dość szeroką podeszwę wykonaną ze skóry niedźwiedzia, pozostałą część obuwia stanowiły skóry z jelenia oraz siatka utworzona z drewna. Całość obuwia wypełniona była trawą co miało stanowić swoistą izolację przed zimnem, lub jak mniemam zastąpić dzisiejszą skarpetę.

Standardowo potrzeba okazała się matką wynalazków. W momencie niskich temperatur i trudnych warunków człowiek tworzył oraz ewoluował. Tak samo ewoluowały śniegowce z biegiem lat i stuleci. Natomiast przez długi czas były to zmiany niewielkie, ponieważ rozwój przemysłu, a tym samych nowych materiałów oraz tworzyw sztucznych, to całkiem niedawny okres czasu, w porównaniu z całymi ziemskimi stuleciami.

Lud Eskimosów także używał śniegowców uszytych ze skór zwierząt. Różniły się od tych prehistorycznych lepszym wykonaniem, dzięki nabytym umiejętnościom szycia oraz obrabiania i przerabiania skór na konkretne cele. Na stopę nakładano już skórzaną skarpetę, a nie trawę, czy słomę. Na tak przygotowaną stopę wkładano tak zwane kamiki – długie buty z cholewką sięgającą do połowy uda. Podeszwa od spodu posiadała futrzaną skórę, która miała chronić przed poślizgiem na lodzie. Aby zapobiec przeciekaniu obuwia w mokrych sezonach Eskimosi używali wodoodpornych skór z fok.

Tak z zamierzchłej historii możemy przejść do współczesności, w której mamy do wyboru setki modeli butów outdoorowych.

Z pewnością firmą wartą polecenia, która zaczerpnęła nazwę od Eskimosów, jest Kamik, bo właśnie tak nazywa się ta marka. Znana jest w Polsce głównie z śniegowców  dla dzieci. Natomiast historia firmy sięga 1898 roku, kiedy to w kanadyjskiej prowincji Quebec powstała pierwsza fabryka. Rodzinny biznes rozwija się do tej pory, zatrudniając ponad 400 pracowników oraz tworząc aktualne modele z wykorzystaniem nowoczesnej technologii oraz ponad 119-letniego doświadczenia.

Niewątpliwe trzeba przyznać, że najlepsze śniegowce mogą powstać tylko w trudnych warunkach. Dlatego kolejna firma warta polecenia, której historia sięga 1907 roku, także powstała w Kanadzie. Mowa bowiem o firmie Sorel, której nazwa na początku była tylko jednym z wielu produkowanych modeli w fabryce. Założyciel oraz producent butów A.R. Kaufman rozpoczął swoją działalność w Kitchener Ontario. Model obuwia Sorel został wprowadzona na linie produkcyjną w 1959 roku i mimo, że był jedynym z wielu modeli, stał się najbardziej udaną linią produkcyjną, co wpłynęło na to, że nazwa Sorel została zarejestrowana jako znak towarowy w 1960 roku. Sama nazwa powstała na cześć miasta Sorel, które w tamtych czasach oznaczało miasto ze stali, z uwagi na ówczesną produkcje statków wojennych.

Fashionistkom na pewno znane są śniegowce zainspirowane lotem na księżyc oraz obuwiem załogi Appollo. Moon Boot, bo o nich mowa, to śniegowce, które powstały na początku lat 70-tych we Włoszech i zapoczątkowały trend na śniegowce w latach 80. Nie trudno się też temu dziwić, ponieważ projektanci z Włoch z niejednej rzeczy uczynili trend.

I tak oto 20 lipca 1969 roku Giancarlo Zanatta, po obejrzeniu lądowania na Księżycu i zainspirowaniu się kształtem i technologią butów astronautów, narysował szkice, a następnie zaczął projektować i rozwijać oryginalne oraz dobrze zaizolowane śniegowce, które z czasem powstawały we wszystkich kolorach tęczy, tak aby zapewnić turystom modny look podczas wypadu w góry. Trend na modę na stokach postanowiła wykorzystać firma Tecnica, która w 1978 roku zarejestrowała nazwę handlową Moon Boot na całym świecie, stając się tym samym właścicielem marki, która od 2011 roku produkuje ponad 700 000 butów rocznie na Ukrainie.

Co do jakości księżycowych śniegowców, opinie są podzielone, ponieważ materiały z których są wykonywane, nie do końca sprawdzają się w tak trudnych warunkach, tak jak obuwie Sorela, czy Kamika. Jednak jak już wsponiałam wśród fanek mody cieszą się dużą popularnością. Zapewniają ciepło stopom, a przy tym mają oryginalny wygląd, co w szczególności cenią sobie osoby, korzystające z luksusowych kurortów zimowych.

Do kategorii śniegowców wielu z nas zalicza, także buty Emu, czy też popularne Uggsy. Jednak choć wykonane z wysokiej jakości skóry, zapewniają stopom ciepło tylko w suchych warunkach zimowych. Ten model obuwia nie sprawdza się w momencie mokrej, błotnej a co więcej srogiej zimy. Ugsy posiadają też płaską powierzchnie przez co nie nadają się do chodzenia po śliskich powierzchniach.


W historii mody oraz obuwia na pewno istnieją jeszcze jakieś ukryte ciekawostki na temat śniegowców, a przytoczona wyżej wiedza, to jej znaczna część. Z pewnością śniegowce tworzone w najnowszej technologii zapewniają nam nie tylko komfort, ale także nowoczesny oraz modny wygląd.

Śniegowce - Najlepsi producenci

KAMIK
kamik.com

Produkuje śniegowce od ponad 100 lat. Z pewnością jest to firma której warto zaufać. Jej głowne siedziby znajdują się
w USA oraz Kanadzie, gdzie zaczęły się jej początki. Specjalnością tej firmy jest tworzenia obuwia oraz ubrań, przeznaczonych do stosowania w różnych warunkach atmosferycznych. Z pewnoscia w naszym kraju Kamik znany jest
z dużego asortymentu śniegowców dla najmłodszych, jednak w swojej ofercie posiada obuwie na każdą pogodę oraz dla każdego.

Kamik w swojej ofercie posiada ponad 120 modeli obuwia termicznego, a to oznacza, że jest w czym wybierać, mając zapewnioną wysoką jakość oraz najnowszy design, który utrzymuje ciepło w temperaturze nawet -74 stopni. Posiadają także własne patenty na kauczuk syntetyczny, który jest o połowę lżejszy od naturalnego, ale przy tym nie rezygnują w produkcji z najlepszych materiałów, skór, czy naturalnego kauczuku. W ofercie Kamika odkryjesz wyraziste kolory i praktyczne fasony. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Produkty Kamika można oczywiście zamówić online między innymi na Zalando/Kamik.

SOREL
sorel.com

Jak możemy przeczytać na stronie producenta, buty Sorel stały się synonimem funkcjonalności, przy zachowaniu kunsztu oraz zamiłowania do mody. Projektancji tworzą modele dla każdego pokolenia z zachowaniem wysokiej jakości oraz zdobytego doświadczenia. Marka oferuje szeroki wybór butów Sorel dla mężczyzn, kobiet oraz dzieci. Z pewnością jest to obuwie w które warto zainwestować, bez obaw o pobrudzenie, ponieważ słynne Sorele tak zostały zaprojektowane, aby ich czyszczenie odbywało się szybko i sprawnie.

Jest to też druga firma z tak długim doświadczeniem na rynku. Ciekawostką jednak jest fakt, iż w wyniku ciepłych zim oraz błędnych decyzji biznesowych firma ogłosiła upadłość. Na szczęście w 2000 roku firma Red Wing Shoe Company wykupiło prawa do marki z zachowaniem tradycyjnego kunsztu produkcji i do dziś możemy cieszyć się śniegowcami marki Sorel, która stała się oddziałem Columbia Sportswear Company w Portland.

TECNICA MOON BOOT
moon-boot.com/en

Najmodniejszy chyba model śniegowców jaki istnieje od początku lat 70., do tej pory kojarzony z luksusowym wypadem na narty. Niewątpliwie taki wyjazd powinien wiązać się nam z kurortami we Włoszech, bo to tam właśnie tam powstały te wyjątkowe śniegowce. Firma Tecnica z pewnością była liderem w produkcji butów stworzonych do sportów zimowych, w momencie, gdy postanowiła zainwestować w znak towarowy i produkcję Moon Boot, czyli butów, które zakładamy po nartach, zapewniając swoim stopom ciepło oraz komfort.

Moon Boot  zbudowane są z dość cienkiej, jak na śniegowce, gumowej podeszwy. Wewnątrz obuwia także znajduje się guma, która od zewnątrz pokryta jest kolorowymi nylonowymi tkaninami przy użyciu pianek poliuretanowych. Mówi się, że Moon Boot stanowi symbol ironii mody i designu. W momencie, gdy inni krzywią się na ich widok, dość większa część ludzi, kupuje, nosi i ubóstwia te śniegowce, co z pewnością jest symbolem sukcesu Tecnica .

Śniegowce - Jak i z czym je nosić? Propozycje stylizacji.

To od was klientów zależy na jakie śniegowce się zdecydujecie. Oczywiście potrzeby i wymagania są różne, w zależności od preferencji pogodowych, czy też wizualnych. Warto jednak wiedzieć jak kompletować nasza garderobę zabierając na wyjazd ze sobą śniegowce.

Bez względu na wybraną markę, czy też model, śniegowce to buty z cholewką przed kolano, a niekiedy sięgającą tylko powyżej kostki. Musimy zatem brać pod uwagę, że nie jest to model wydłużający nogi, tak samo jak dopasowane muszkieterki. Dodatkowo w przypadku Moon Boot są to bardzo obszerne buty. Dlatego w przypadku tych dwóch cech mamy po jednej wadzie i po jednej zalecie.

Tak więc, z uwagi na długość cholewki śniegowce nosimy do spodni z podwyższonym lub wysokim stanem, które robią wszystko, aby wydłużyć nam sylwetkę. Tak zwane biodrówki zwłaszcza w połączeniu z krótką puchówką, sprawią że sylwetka będzie wyglądać nieproporcjonalnie.

Natomiast obszerność butów, choć przez niektórych uważana za komiczną, świetnie wyszczupla nam nogi, nawet grubsze uda, będą w nich wyglądać smukło, datego też, choć jest możliwość noszenia do nich narciarskiego kombinezonu, po nartach zalecałabym spodnie dopasowane, a nawet ciepłe legginsy. Istnieją oczywiście fanki połączenia Moon Boot z sukienką lub spódnicą, jednak to połączenie choć nie niemożliwe, jest dość ryzykowne, żeby nie powiedzieć, że przesadzone.

W przypadku nieco węższych śniegowców, możemy wyszczuplić nasze nogi, a konkretnie łydki dobierając do nich kolorowe oraz ciepłe i grube skarpety, czy też oryginalne ocieplacze. Wyrazisty kolor czy wzór dodatkowo ożywią stylizację i świetnie wkomponuje się w klasyczny wygląd Soreli czy Kamików.

Pamiętaj, aby na stoku błysnąć nieco kolorem. Odradzam zestawy czarno-czarne.

Jeżeli chodzi o górną część stylizacji, kierujmy się zasadą dostosowaną strikte do śniegowców, czyli zadbajmy o to, aby było nam ciepło i wygodnie. Do tego świetnie się sprawdzą obszerne wełniane swetry, mogą być też nieco dłuższe niz tradycyjne, ale niekoniecznie. Dobrze, jeżeli decydujemy sie na klasyczne Sorele, aby swetry, bluzy, czy też zestawy na cebulke wyróżniały się kolorem. Warto też zainwestować w swetry wzorzyste, typowo dla norweskiego stylu.
Natomiast jeżeli decydujemy sie na śniegowce w stylu Moon Boot, to koniecznie trzeba wykorzystać ich kolorowy potencjał, dlatego górną część stylizacji lekko tonujemy wybierając  spokojne odcienie beżu czy też szarości.

Pamętajmy, że podstawa stylizacji zimowej ze śniegowcami to ciepła, najlepiej puchowa kurtka oraz wszelkiego rodzaju dodatki w postaci wystających skarpetek, rękawiczek, czapek, szali, czy też futrzanych kamizelek.

Odradzam natomiast do śniegowców ubierania eleganckich płaszczy, sukienek, beretów, czy też kapeluszy. Stworzenie z nimi stylizacji jest oczywiście możliwe, jednak z uwagi na wysokie ryzyko kiczu, odradzam i polecam jakże sprawdzone już od kilku sezonów rozwiązania.

Podsumowanie.

Kolorowe śniegowce w stylu Moon Boot -tonujemy stylizacje, używając klasycznych ciepłych kolorów, beż, szarość, bordo, granat. Unikamy bardzo wzorzystych spodni i swetrów, tudzież bluz. Moon Booty są wystarczające awangardowe, reszta stylizacja może być stonowana.

Klasyczne śniegowce w stylu Sorel/Kamik – zazwyczaj występują w kolorze kamelowym, dlatego świetnie pasują do nich jeansy oraz kolorowe i wzorzyste swetry. Nie bój się żywych kolorów takich jak amarantowy, szmaragdowy czy turkusowy. Ten rodzaj śniegowców oprócz puchówki świetnie zaprezentują się w połączeniu parki czy kożucha.

Karolina Sekuterska

Karolina Sekuterska

Poszukiwacz nieodkrytych skarbów na przeludnionej wyspie mody.